کد خبر 106322

برخلاف تصور و تفکر نادرستی که این‌روزها بر بازار سرمایه سایه افکنده و معاملات روزانه را هم زیر تاثیر قرار داده است، برخی فکر می‌کنند در صورت توافق، بازار سرمایه تمام می‌شود! درحالی‌که با توافق هسته‌ای، سودآوری و کسب سود در بازار سهام سخت و تخصصی‌تر اما بازار شیرین‌تر خواهد شد.

حمید مرتضی‌کوشکی، مدرس بورس و تحلیلگر ارشد بازارهای مالی

در حال حاضر تمامی بازارهای مالی و پولی و کل اقتصاد کشور زیر تاثیر مسایل سیاسی قرار گرفته‌اند و موضوع‌های سیاسی از قیمت‌گذاری‌ها گرفته تا احتکار و برجام، بر بازارها سایه افکنده است. در چنین شرایطی، متاسفانه برخی از تحلیلگران و کارشناسان که وظیفه تحلیلگری بازارها را برعهده دارند و باید بر اساس مفروضات علمی و واقعیت‌های موجود و مستند تحلیل کنند، به پیش‌گویی رو آورده‌اند.

در فضای کنونی، تحلیلگران ابتدا باید توان پیش‌بینی مسایل سیاسی را داشته باشند که البته کار دشواری است. برای نمونه، در موضوع مذاکرات هسته‌ای باوجود خبرهای مثبت، پیش‌بینی آینده و نتیجه مذاکرات همچنان مبهم است. بنابراین تحلیلگران بازارهای مالی و پولی باید دو سناریوی؛ نتیجه مثبت و منفی و اثر اقتصادی آنها را بر بازارها مترتب بدانند. بر همین اساس، برای بازار سرمایه هم می‌توان این دو سناریو را لحاظ و تاثیر آنها را پیش‌بینی کرد.

به نظر می‌رسد در صورت توافق هسته‌ای، بازوهای رشد ریالی سود شرکت‌ها ازجمله تورم، نرخ ارز و غیره کاسته و سودآوری آنها محدود شود. به‌بیانی‌دیگر، شرکت‌هایی که رشد سودآوری‌شان متاثر از نرخ ارز و یا دلارمحور هستند، در صورت نتایج مثبت مذاکرات برجام، با رکود مواجه خواهند شد، اما اگر سرمایه‌گذاران عوامل موثر بر سودآوری را به دو دسته؛ عوامل درونی و بیرونی، تقسیم‌بندی کنند، در شرایط اقتصادی کنونی و با لحاظ تورم انتظاری حتی در صورت توافق، شرکت‌هایی که طرح توسعه و مدیریت هزینه داشته باشند، روند رو به‌رشد و سودآوری‌شان را ادامه خواهند داد.

در سناریوی دوم و روند منفی مذاکرات برجام -که احتمال آن اندک است- عواقب ناگوار آن نه‌تنها بازارهای مالی و پولی، بلکه اقتصاد کشور را با مشکلات بزرگ‌تری مواجه می‌کند و پیامدهای اجتماعی نیز به‌بار خواهد آورد.

برخلاف تصور و تفکر نادرستی که این‌روزها بر بازار سرمایه سایه افکنده و معاملات روزانه را هم زیر تاثیر قرار داده است، این‌که برخی فکر می‌کنند در صورت توافق، بازار سرمایه تمام می‌شود، اصلا چنین نیست. به نظر من، با توافق هسته‌ای، هرچند سودآوری و کسب سود در بازار سهام سخت و تخصصی می‌شود اما بازار شیرینی خواهیم داشت. در تنش‌های سیاسی، سود بازار شارپی است اما وقتی نوسان دلار محدود و کوتاه پیش‌بینی شود و روند صعودی بلندمدت باشد، سودآوری هم کُند و لاک‌پشتی خواهد شد.

با این تفاسیر، بازار سرمایه با توافق برجامی، سخت و تخصصی‌تر خواهد شد و معامله‌گران و سهامداران باید تحلیل‌ها را خوب یاد بگیرند و بدانند کدام شرکت‌ها در شرایط نبود عوامل بیرونی یا محدودیت عوامل درونی، رشد سودآوری خواهند داشت.

مصاحبه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها