کد خبر 106236

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ یکشنبه 29 فروردین1400 بازار سرمایه ایران که تا حدود یک‌سال پیش آرام و کم سروصدا به راه خود ادامه می‌داد، تنها با یک حرکت دولت و تغییر مسیر برای تامین مالی از بورس، به میدان کارزاری تبدیل شده که هر روز به اسم حمایت از آن، با آزمون و خطای اجرای انواع قوانین خلق‌الساعه و غیر کارشناسی مواجه است. سردرگمی معامله‌گران و فعالان بازار سهام با تغییر دامنه نوسان نامتقارن تنها در یک ماه اخیر، گواه این مدعاست و نشان از ناآگاهی برخی تصمیم‌سازان برای بازار سرمایه دارد.

واکنش کاملا منفی معامله‌گران به 3مصوبه جدید سازمان بورس

به گزارش بااقتصاد، امروز یکشنبه 29 فروردین، معاملات بازار سهام در واکنش کاملا منفی به خبر 3 مصوبه جدید که دیشب از سوی رییس سازمان بورس اعلام شد و دامنه نوسان به منفی 3 و مثبت 6 تغییر کرد، با سقوط 9000 واحدی شاخص کل، روی پله یک میلیون و 224 هزار واحدی متوقف شد. شاخص کل هم‌وزن و فرابورس نیز ریزش کردند.

عوامل بیرونی و داخلی که بر رکود فرسایشی بورس دامن می‌زنند

این‌روزها بازار سرمایه افزون بر مواجهه و مقابله با انواع ریسک‌های بیرونی و سیاسی، ازجمله مذاکرات مبهم برجامی، لفاظی‌های انتخاباتی جناح‌ها و احزاب مختلف، خط‌ونشان کشیدن‌های نمایندگان مجلس و دولت برای هم‌دیگر، رهاشدگی اقتصاد کشور در ماه‌های آخر دولت و بسیاری از موارد دیگر، حالا در جبهه داخلی هم با تصمیم‌های عجیب و غریبی سروکار دارد که روند رکودی بازار را فرسایشی‌تر می‌کند.

در چنین شرایطی، بسیاری از فعالان و تحلیلگران بازار سرمایه، بیم آن دارند که این رکود فرسایشی که حالا بیش از 9 ماه از آن می‌گذرد، دست‌کم تا یکی‌دو سال آینده هم ماندگار شود و بورس تهران را به محاق عمیقی فرو ببرد که بیرون آمدن از آن نیاز به اجرای برنامه‌های زیرساختی و مدیریتی قوی داشته باشد. البته جبران این ریزش‌ها و آسیب‌دیدن بازار هم نیازمند زمان است.

دامنه نوسان مثبت6 و منفی3 هم کارساز نیست!

به‌هرروی، شب گذشته محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس خبر تغییر دامنه نوسان به مثبت ۶ و منفی ۳ و بازنگری در دستورالعمل گره معاملاتی که از مهم‌ترین تصمیمات هیات مدیره سازمان بورس بود، را اعلام کرد که با واکنش منفی بسیاری از اهالی بازار، کارشناسان و تحلیلگران بورسی مواجه شد. به گفته دهقان دهنوی، این تغییر دامنه نوسان قیمت‌ها از ابتدای اردیبهشت به مدت یک‌ماه باید اجرا شود.

 وی همچنین اعلام کرد که دامنه نوسان در گره معاملاتی همان دو برابر باقی می‌ماند، اما حجم مبنا در روز گره، معادل یک سهم در نظر گرفته می شود. مصوبه دیگر هیات‌مدیره سازمان بورس نیز برای فروش اوراق تبعی استفاده از رتبه بندی مجاز بود.

قرار بود تصمیم‌ها برای بازار سرمایه با نظر کارشناسی باشد!

درهمین‌حال، محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، تصمیم‌های اخیر رییس سازمان بورس مبنی بر اجرای دامنه نوسان نامتقارن و تغییرات آن را، هرچند جزو اختیارات قانونی که شورای عالی بورس به رییس سازمان داده است، می‌داند اما می‌گوید که قرار بود، این تصمیم‌ها با نظرات کارشناسی همراه باشد!

وعده 24 هزار میلیاردی که محقق نشد

علیزاده در ادامه به وعده‌های توخالی برای حمایت از بازار سرمایه نیز اشاره و اظهار می‌کند: قرار بود 24 هزار میلیارد تومان از محل انتشار اوراق هلدینگ‌ها به بازار تزریق شود که تاکنون کمتر از 1000 میلیارد تومان محقق شده است. البته تزریق تمامی این مبلغ و منابع یک درصدی صندوق توسعه ملی هم مشکل بازار را حل نمی‌کند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، اتفاق‌ها و تصمیم‌های اخیر در بازار سرمایه را عامل اصلی نابسامانی‌های بورس می‌داند و می‌گوید: متاسفانه هفته گذشته که وعده تزریق 24 هزار میلیارد تومانی به بازار سرمایه داده شد، تاکنون کمتر از 1000 میلیارد تومان اوراق منتشر شده است و این موارد بر بی‌اعتمادی‌های سهامداران بورس دامن می‌زند.

قالیباف پرونده مشکلات بورس را به جلسه سران قوا می‌برد

به گفته این عضو شورای عالی بورس، تمامی موارد و مشکلات بازار سرمایه فردا توسط رییس مجلس در جلسه سران قوا که با پیگیری کمیسیون اقتصادی و پیشنهاد ریاست محترم مجلس در دستور کار شورای عالی هماهنگی اقتصادی قرار گرفته است، اعلام و بررسی خواهد شد.

خروج نقدینگی 130 هزار میلیاردی توسط 200 سهامدار حقوقی!

در میان کشمکش‌های دولت و مجلس و درحالی‌که امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب‌رییس مجلس در حساب توییتری خود، خبر از خروج بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از بازار سهام توسط ۲۰۰ کد حقوقی در اوج صعود شاخص بورس می‌دهد، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، به مردم اطمینان می‌دهد که نگرانی سهامداران را برطرف می‌کنند!

اطمینان رییس مجلس برای رفع نگرانی سهامداران

رییس قوه مقننه، می‌گوید: به همه همکاران و مردم عزیز اطمینان می‌دهم که تمامی سعی و تلاش خود را به‌کار می‌گیریم تا بتوانیم با تصمیمات مناسب به این حوزه کمک و نگرانی سهامداران بازار سرمایه و بورس را برطرف کنیم.

رکودی‌ترین روز معاملاتی بورس تهران ثبت شد

از این قال و قیل‌ها که بگذریم، در روند نزولی امروز بازار سهام، رکوردهای منفی دیگری هم جابجا شد و بورس تهران راکدترین روز معاملاتی خود را در دو سال اخیر پشت سر گذاشت! در ادامه خروج حقیقی‌ها از بازار سهام، خالص خرید حقوقی‌ها به مثبت 334 میلیارد تومان با بالاترین خرید سهام از دو گروه بانک و محصولات شیمیایی رقم خوردف درحالی‌که هیچ‌کدام از صنایع بورسی توجه حقیقی‌ها را برای خرید جلب نکرد و همچنان تمایل به فروش و عرضه سهام را تقویت کردند.

عالیجناب سدشت تنها صف خرید بورس تهران!

با ریزش تمامی شاخص‌های بازار سهام تهران، امروز 317 نماد مورد معامله قرار گرفت که قیمت پایانی تنها 3 سهم (0.9 درصد) مثبت بود اما 148 سهم (47 درصد) روی خط منفی دادوستد شدند. در این بازار تنها یک نماد (سدشت) (0.3 درصد) صف خریدی به ارزش 4.5 میلیارد تومان ایجاد کرد درحالی‌که صف فروش سنگین در 299 نماد بورسی (94.3 درصد) به ارزش 3753 میلیارد تومان رکورد دیگری برای این بازار به‌جا گذاشت.

شصدف و غگیلا هم در صف خرید فرابورس!

وضعیت معاملات بازار فرابورس هم وضعیت مشابهی داشت و با افت 0.33 درصدی شاخص کل، 115 نماد معامله شدند و تنها 3 سهم (2.6 درصد) در قیمت پایانی مثبت روی تابلو درج شدند اما 62 سهم (55 درصد) منفی بودند. در این بازار امروز تنها 2 نماد (شصدف و غگیلا) (1.7 درصد) صف خریدی به ارزش 50.7 میلیارد تومان تشکیل دادند اما 111 نماد (96 درصد) در صف فروشی به ارزش 1433 میلیارد تومان ایستادند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز ‌‌یکشنبه‌ 29 فروردین‌ 1400

مجموع ارزش معاملات بازار سهام تهران حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان با جابجایی حدود 1900 میلیارد سهم بود که بورس تهران ارزش معاملاتی 1.4 هزار میلیارد تومانی را با نقل و انتقال 1.1 میلیارد سهم، به خود اختصاص داد.

گروه فلزات اساسی امروز هم به روال اخیر، در صدر منفی‌سازان شاخص کل قرار گرفتند و فولاد و فملی به‌تنهایی بیش از 2300 واحد منفی در ریزش 9000 واحدی شاخص کل را رقم زدند. شستا، وپارس، فارس، کچاد و شپنا از دیگر نمادهای بزرگ و منفی‌ساز شاخص بورس تهران بودند. در فرابورس نیز نمادهای بزرگ آریا، صبا، هرمز، زاگرس، مارون، ومهان و شگویا سرلیست منفی‌ها بودند.

 

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,224,778.21 (9004.14-)

شاخص کل هم‌وزن: 432.458.34 (901.82-)

ارزش معاملات: 1,470 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.1 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فولاد، فملی و شستا

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,820.59 (60.28-)

ارزش معاملات: 5,087 میلیارد تومان

حجم معاملات: 0.7 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: آریا، صبا و هرمز

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها