کد خبر 106179

رییس سازمان بورس اوراق بهادار، طی نامه‌ای انتقادآمیز که هفته گذشته به رییس کل بانک مرکزی نوشته بود، خواستار شفاف‌سازی در نرخ تسعیر ارز بانک‌ها و رفع ابهام صورت های مالی بانک ها و موسسه هایاعتباری بورسی شد.

به گزارش بااقتصاد، محمدعلی دهقان دهنوی، طی نامه‌ای به عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی که تاریخ آن مربوط به ۲۲ فروردین ماه است، از بانک مرکزی به دلیل وضعیت مبهمی که برای بانک‌های بورسی ایجاد شده است انتقاد کرد.

دهقان دهنوی در بخشی از این نامه نوشته است: با توجه به وجود دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی با اهمیت در صورت وضعیت مالی شرکت‌های حاضر در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازار سرمایه کشور، موضوع نرخ مورد استفاده برای تسعیر این اقلام در صورت‌های مالی، از اهمیت زیادی برای استفاده‌کنندگان از صورت‌های مالی این شرکت‌ها برخوردار است.

وی افزود: با توجه به نامه بانک مرکزی، نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری برای گزارشگری مالی پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۱۲۹۰۰۰ ریال برای هر یورو (۱۱۰۰۰۰ ریال برای هر دلار آمریکا) تعیین شده است.

در ادامه آمده است: این در حالی است که ابهام در دسترسی بانک‌ها به منابع ارزی با نرخ‌های اعلامی آن بانک، منجر به کاهش شفافیت اطلاعاتی بانک‌های ثبت شده نزد این سازمان و اعتراض سهامداران مبنی بر تهیه صورت‌های مالی بر مبنای اطلاعات نادرست شده است.

 

ارسال نظر

تازه ها