کد خبر 105764

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ شنبه 21 فروردین‌ماه سال گذشته در چنین روزهایی، درحالی‌که شاخص کل بورس روی پله 600 هزار واحدی قرار داشت و ارزش معاملات روزانه به بیش از 8هزار میلیارد تومان می‌رسید، بسیاری از فعالان، تحلیلگران و البته مدیران و تصمیم‌سازان بورس، تارگت‌های سه‌چهار میلیونی تا پایان سال 99 می‌دادند و دعوت همگانی برای بورسی شدن، می‌کردند، شاید کمتر کسی وضع حاکم بر این روزهای بازار سرمایه را پیش‌بینی می‌کرد که شاخص کل روی کانال 1.2 میلیون واحدی ، ارزش معاملات روزانه‌اش به کمترین میزان برسد. حالا رکوردهای منفی پشت سر هم، بازار سرمایه را به محاق برده و تصمیم‌سازان را هم به انفعال کشانده است!

 

سقوط 5000 واحد در نیم ساعت نخست تایم معاملات

به گزارش بااقتصاد، روند معاملات بازار سهام، امروز شنبه 21 فروردین‌ماه، همچنان و به روال هفته‌های قبل، روی لاین منفی گشایش یافت و تنها در نیم‌ساعت نخست تایم بازار، شاخص کل بیش از 5000 واحد سقوط کرد. با ادامه معاملات منفی سهم‌ها و قفل شدن بیش‌تر نمادها در صف فروش، دقایق پایانی بازار هم رونقی در معاملات ایجاد نشد و در نهایت، شاخص کل به همراه سایر شاخص‌های بازار سهام، ریزش کردند.

تداوم روند ریزشی نمادهای بزرگ بورس و فرابورس

ریزش 9150 واحدی شاخص کل، امروز با بیش‌ترین منفی‌سازی نمادهای بزرگ بورس تهران رقم خورد و فولاد، فملی، شستا، فارس، کچاد، شپنا و کگل، بالاترین سهم منفی را از خود کردند. در همین حال، نمادهای آریا، بپاس، زاگرس، صبا، مارون، هرمز و ومهان نیز منفی‌سازان بزرگ فرابورس در نخستین روز هفته لقب گرفتند.

راکدترین شنبه بازار سهام در روز 21 فروردین 1400

در روزی که شاخص کل بیش از 9000 واحد عقب‌‌نشینی کرد، بازار سهام رکودی‌ترین روز معاملاتی را از اواخر سال 98 تا کنون به خود دید تا در سکوت مدیران و تصمیم‌سازان، بازار سرمایه به محاق برود و سهامداران خُرد و حقیقی برای خروج از بازار، لحظه‌ها را هم غنیمت بشمارند؛ درست نقطه مقابل سال گذشته که عموم مردم برای ورود به بورس سر و دست می‌شکستند!

رقابت حقیقی‌ها برای خروج و بی‌میلی حقوقی‌ها برای خرید

با این تفاسیر و با افزایش تکاپوی سهامداران خُرد برای خروج از بازار و بی‌رغبتی حقوقی‌ها برای خرید سهام ارزنده! امروز ارزش دادوستد سهام خُرد در بورس تهران به کمتر از هزار میلیارد تومان رسید که در 15 ماه گذشته رکورد شکسته است. در مجموع معاملات بورس تهران و فرابورس، ارزش معاملات خُرد سهام تنها 1305 میلیارد تومان بود که رکودی‌ترین روز بازار سهام را از 4 آبان 98 تاکنون ثبت کرده است.

دامنه نامتقارن در سایه هیاهوی برجام و انتخابات

در جدال میان موافقان و مخالفان دامنه نامتقارن و همچنین حذف دامنه نوسان، سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان هم در هیاهوی مذاکرات مبهم برجام و البته انتخابات ریاست جمهوری به سر می‌برند و ریزش‌های پی‌درپی بورس هم برای‌شان عادی و موضوع تکراری شده است، غافل از این‌که تداوم این روند پیامدهای اقتصادی و اجتماعی ناگواری را درپی خواهد داشت.

ورود نقدینگی کمتر از نیم میلیارد تومانی سهامداران حقوقی

به‌این‌ترتیب، بازار سهام در راکدترین روزهای معاملاتی اخیر، با ورد نقدینگی کمتر از 500 میلیارد تومانی حقوقی‌ها مواجه شد. اشخاص حقوقی ۵۶درصد، معادل ۶۹۰ میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان ۴۰درصد از کل معاملات شد. در مقابل، ارزش کل معاملات حقیقی‌ها نیز حدود هزار و ۲۳۰میلیارد تومان رقم خورد.

بالاترین میزان تزریق پول از سوی حقوقی‌ها در بورس و فرابورس به سه گروه محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و بانک‌ها و موسسات اعتباری، در نمادهای اپال، وملل و شستا اختصاص یافت و حقیقی‌ها هم به گروه خاصی تمایل نشان ندادند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز ‌‌شنبه‌ 21 فروردین‌ 1400

مجموع ارزش معاملات امروز در بازار سهام به بیش از 8.2 هزار میلیارد تومان رسید و سهم ارزش معاملات بورس تهران 1.6 هزار میلیارد تومان با 1.4 هزار میلیارد سهم بود. ارزش معاملات فرابورس نیز با محاسبه معاملات اوراق دولتی، 6.6 هزار میلیارد تومان با حجم معاملات حدود 0.8 میلیارد سهم رقم خورد.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در ۲نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در ۹۶نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید و جمع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی صفر میلیارد تومان و تغییر مالکیت در نقطه مقابل تنها به ۴۷۰میلیارد تومان منتهی شد.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,240,759.09 (9151.85-)

شاخص کل هم‌وزن: 436.177.70 (936.74-)

ارزش معاملات: 1,621 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.4 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فولاد، فملی و شستا

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,852.06 (72.49-)

ارزش معاملات: 6,619میلیارد تومان

حجم معاملات: 0.7 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، بپاس و زاگرس

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها