کد خبر 105240

در حاشیه جلسه هیئت دولت

فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد مؤلففه‌های پایداری بورس در جلسه آینده شورایع الی بورس بررسی خواهد شد و موارد لازم نیز عملیاتی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «فرهاد دژپسند» امروز (چهارشنبه) در خاتمه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که با توجه به متغیرهای بنیادین موجود، بورس باید به یک روند پایدار برسد.

 وی بیان‌داشت: در شورای عالی بورس که جلسه آن در آینده نزدیک برگزار خواهد شد، مواردی در دستور کار است تا مولفه‌هایی که به پایداری بورس کمک می‌کند را عملیاتی کند.

 دژپسند خاطرنشان‌کرد: اکنون شرایط شرکت‌های بورسی از نظر سودآوری بسیار خوب است که یک نقطه مثبت تلقی می‌شود، همچنین با فراهم شدن شرایط افزایش استفاده از ظرفیت‌های موجود شرکت‌های صادراتی که روی سودآوری آنها تاثیرگذار خواهد بود، به اقبال بیشتر از سهام آن‌ها کمک خواهد کرد.

وی تصریح‌کرد: اقتضای فعالیت در بازار سرمایه، محاسبه‌گری و دقت در خرید و فروش سهام است اما شاهدیم که برخی رفتارهای هیجانی در خرید و فروش سهام  نشان می‌دهند.

دژپسند گفت: اگر افراد یک قطعه سکه در اختیار داشته باشند برای فروش آن ملاحظات زیادی را در نظر می‌گیرند، درخصوص سهام نیز باید همین رویکرد را داشته باشیم با این تفاوت که سهام علاوه بر قیمت، از سود نیز برخوردار است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ابراز امیدواری کرد با برنامه‌هایی که مدیر بورس پیش‌بینی کرده و همچنین مصوبه‌هایی که در نظر دارد تا از شورای عالی بورس بگیرد، با همکاری آن شورا به شرایط پایداری در این بازار دست یابیم.

کاهش زمان ترخیص کالاها از گمرک

وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت ترخیص کالا از گمرکات خاطرنشان‌کرد: اکنون زمان ترخیص کالاها از گمرکات به‌شدت کاهش یافته، زیرا گمرک به ابزارهای مدرن و تجهیزات الکترونیکی مجهز شده و نظارت‌ها در آن از نظارت پیشین به نظارت پسین تغییر کرده است.

این عضو کابینه دولت گفت: اگر واردکننده‌ای دارای ثبت سفارش بوده و تامین ارز برای کالایش انجام شده باشد و همچنین برخی کالاها نظیر کالاهای اساسی تاییدیه سازمان ملی استاندارد، وزارت بهداشت و غیره را دارا باشند، در کوتاه ترین زمان ممکن ترخیص می‌شوند.

دژپسند از طراحی گمرک «ترخیص یکسره» خبر داد که در ۲۴ ساعت می‌تواند بدون وقفه به انجام عملیات ترخیص بپردازد و گفت: سابقه این کار نیز در گذشته نیز وجود داشته، به طوری که برای برخی کالاها از زمان ثبت‌سفارش تا ترخیص طی ۲۴ ساعت انجام شده است.

این مقام مسوول در خصوص شعار سال ۱۴۰۰ نیز اظهار داشت: گمرک می‌تواند با تسهیل در واردات مواد اولیه (برای تامین نیازمندی‌های خط تولید)، تسهیل در صادرات (تا بازار برای تولید کالا ایجاد شود) و ممانعت از قاچاق، از روند تولید در کشور پشتیبانی کند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها