کد خبر 105238

آخرین روز معاملاتی بورس در نوروز

آخرین روز معاملاتی بورس اوراق بهادار در نوروز 1400 با صدرنشینی «برکت» در ورود پول حقیقی ها به پایان رسید در حالی که شاخص کل و شاخص هم وزن هر دو در شیب نزولی حرکت کردند و پایان منفی را در تعطیلات رقم زدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آخرین روز معاملاتی بورس اوراق بهادار در نوروز 1400 با افت حدود 8600 واحدی شاخص کل همراه شد و رقم شاخص به 1 میلیون و 294 هزار واحد رسید. بدین ترتیب شاخص کل با کانال 1.3 میلیون واحدی خداحافظی کرد.

برخلاف روزهای گذشته شاخص هم وزن نیز در روز جاری وارد مدار منفی شد و با افت 193 واحدی نمای قرمز را نشان داد.

«فملی»، «فولاد» و «شستا» در صدر منفی سازان شاخص بورس قرار گرفتند.

برخلاف وضعیت بورس، فرابورس در روز جاری با افزایش 41 واحدی همراه بود و نمادهای «بپاس»، «سمگا» و «میدکو» بیشترین تاثیر مثبت بر فرابورس را داشتند.

محصولات دارویی، فرآورده های نفتی و خودرو بیشترین حجم معاملات امروز را داشتند و به ترتیب ارزش معاملات 658 میلیارد تومان، 225 میلیارد تومان و 210 میلیارد تومان را ثبت کردند.

در بازار پرعرضه امروز ، «برکت» پررنگ ظاهر شد و بیشترین ورود پول حقیقی ها را به مبلغ 172 میلیارد تومان به خود اختصاص داد. ارزش معاملات خرد در بازار امروز تقریبا هم سطح روز گذشته و برابر با 3900 میلیارد تومان ثبت شد.

اعتمادسازی دوباره ، کلید اصلی بازگشت رونق به بورس

در روزهای کم رونق بورس که بخشی از آن به علت تعطیلات عید نوروز است، بسیاری از تحلیلگران معتقدند بازار نیاز به بازگشت اعتماد دارد و کارشناسان بر این باورند اگر اعتماد دوباره برنگردد با بازاری نوسانی همراه با ارزش معاملات پایین همراه خواهیم بود. اما اگر اعتماد دوباره بازگردد بازدهی بازار می تواند بهتر از چند وقت اخیر باشد و تعادل به آن بازمی گردد.

بازگشت اعتماد در بازار به این معناست که تعداد فعالان بازار و به تبع آن ارزش و حجم معاملات افزایش یابد. بازگشت اعتماد ارتباط چندانی با قیمت سهام ندارد و به مزیت هایی که بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی ایجاد کند بازمی گردد. چنان چه مردم مطمئن باشند چشم انداز بازار سرمایه در مقایسه با سایر بازارها مثبت است قطعا این بازار را نسبت به سایرین ترجیح میدهند و برمی گزینند.

 تحلیلگران معتقدند افزایش کارشناسان و مشاوران بورس می‌تواند به سهامدران و روند بازار کمک کند. همچنین می‌توان به مردم نشان داد که چه در زمان صعود شاخص چه در زمان نزول شاخص صندوق‌ها(که عموما با تیم حرفه ای تحلیلگران اداره می شود)  عملکرد نسبتا بهتری را ثبت می کنند.

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه شاید کمی سخت باشد اما با رعایت و انجام برخی از مسائل بازگشت اعتماد به بورس امکان‌پذیر است.

وزیراقتصاد به پایداری بورس در سال 1400 اشاره کرد 

دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه اولین نشست سال ۱۴۰۰ بیان کرد: اقتضای فعالیت در بازار سرمایه محاسبه‌گری و دقت در خرید و فروش است. برخورد و رفتار هیجانی در خرید یا فروش درست نیست و من احساس می‌کنم برخی در فروش سهام گرفتار رفتار هیجانی می‌شوند. 

 خوشبختانه تمام متغیرهای اقتصادی موثر بر تحولات بورس در آغاز سال نوید پایداری شرایط را می دهند.در شورای عالی بورس متغیرهای کمک کننده به پایداری بورس بررسی می‌شود.

 خوشبختانه شرایط شرکت های بورسی از نظر سودآوری بسیار خوب است.  برخی شرکت‌های صادراتی شرایطی برایشان فراهم می‌شود که نرخ ظرفیت بهره‌برداری از ظرفیت اسمی خود را بالا ببرند.

 

ارسال نظر

تازه ها