کد خبر 105196

بازار سرمایه پس از تعطیلی یک روزه با روندی نوسانی کار خود را شروع کرد؛ در ابتدا با افزایش عرضه در تمامی بازار رو به رو بودیم اما با لیدری پالایشی‌ها تقاضا در بازار تقویت شد و تعدادی از نمادها از محدوده منفی به مثبت رسیدند اما آنچه در پایان شاهد آن بودیم افزایش مجدد عرضه‌ها بود که سبب شد شاخص کل به سمت دامنه منفی برود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بورس اوراق بهادار سومین روز معاملاتی خود را پس از وقفه یک روزه با روندی نوسانی که جو قالب آن منفی است آغاز کرد تا شاخص کل بورس با افت حدود 3800 واحدی همراه شود در حالی که شاخص هم‌وزن افزایش  تقریبی 270 واحدی را تجربه نمود.

فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی و خودرو بیشترین حجم و ارزش معاملات در روز جاری را به ثبت رساندند و تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص کل هم از میان صنایع نامبرده بود. «فولاد» و «شتران» دو نماد اصلی مثبت ساز شاخص در روز جاری بودند که سعی داشتند تا از منفی شدن شاخص جلوگیری کنند اما «فارس» و «فملی» با قدرت نمایی منفی بیشتری ظاهری شدند و افت شاخص کل را رقم زدند. 

مجموع ارزش معاملات خرد در معاملات امروز به حدود 3900 میلیارد تومان رسید و بازار با خروج نقدینگی 260 میلیارد تومانی از سوی حقیقی‌ها رو به رو بود.

نمادهای «شگویا»، «واتی»،«وپست» و «شستا» بیشترین ورود نقدینگی و «وملل»، «کیسون»، «فملی» و «شپنا» بیشترین خروج نقدینگی از سوی حقیقی‌ها را تجربه کردند.

چه عواملی مثبتی برای روند صعودی بازار وجود دارد؟  

دلار به عنوان اولین عاملی شناخته می‌شود که از ابتدای سال جاری کارشناسان و تحلیل‌‌گران بر روی آن مانور می‌دهند و آن را یکی از علل اصلی برای مشخص کردن روند بازار می‌دانند. چنانچه در سال 1400 به هردلیلی دلار تقویت شود و قیمت آن افزایش یابد می‌توانیم شاهد افزایش قیمت در سهام وابسته به دلار باشیم ، گفتنی است بخش عمده سهام دلاری بورس نمادهایی هستند که سنگین‌ترین تاثیر را بر شاخص کل دارند.

هرچند که از دید فعالان بازار نزدیک به یک ماه است که بازار مصالح اصلی خود یعنی پول و اعتماد را از دست داده است و اهتمامی بر تغییر وضعیت موجود دیده نمی شود اما با این وجود تغییر تفکر و تصمیم از سوی فعالان این بازار دو عاملی است که همواره در بازه‌های زمانی متفاوت دیده شده است. 

اظهارات حمایتی ادامه دارد

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در اولین حضور تلویزیونی و گفت و گو محور خود در سال جاری بیان داشت : چشم‌انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید نشانگر خروج کشور از وضعیت رکودی و افزایش سوددهی و بازدهی شرکت‌ها بوده است. فعالان بازار سرمایه صحبت‌های اخیر رئیس سازمان را به عنوان سیگنال مثبتی برای تقویت بازار و افزایش قیمت در سهام عنوان می‌کنند.

قرارداد با چین بر بازار سرمایه چه تاثیری دارد؟

قرارداد 25 ساله که اخیرا با چین به امضا رسیده است بر دو دسته از صنایع تاثیر مستقیم خواهد گذاشت؛ یکی صنایع کامودیتی محور هم‌چون فلزات اساسی و دیگری صنایع وابسته به نفت (پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی) . از آنجایی که بخشی از سند امضا شده به بهبود زیرساخت‌ها اختصاص دارد پیش‌بینی می‌شود با توجه به تغییراتی که در زیرساخت‌ها اعمال خواهد شد تقاضا برای نهاده‌های انرژی و هم‌چنین صنایع فلزی و معدنی افزایش یابد ، در نتیجه می‌توان منتظر تاثیرگذاری مثبت قرارداد ایران و چین بر صنایع مذکور باشیم.

 

 

ارسال نظر

تازه ها