کد خبر 105165

فضای گنگ و نامشخص بورس برای تحلیل دقیق

شروع کار بازار بورس در دو روز گذشته و نوسانی بودن فضای آن سبب شده است تا بسیاری از فعالان و کارشناسان بر این عقیده باشند که روند بورس تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با نوسان همراه است و نمیتوان تحلیل دقیقی از روند آن ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار سهام در دو روز ابتدایی معاملاتی سال ۱۴۰۰ طبق پیش بینی های قبلی که برخی تحللیگران داشتند با روند نوسانی آغاز به کار کرد. 

در روز شنبه هفتم فروردین شاخص کل و هم وزن هم سو با یکدیگر در مسیر افزایشی حرکت کردند و هر کدام رشد حدود 2 هزار واحدی را پشت سر گذاشتند؛ حرکت هماهنگ شاخص کل و هم وزن در روز ابتدایی به اهالی بازار تزریق امید برای یک شروع خوب و سبز را انجام داد. 

اما در روز دوم هشتم فروردین شاخص کل روند نوسانی را پشت سر گذاشت و پس از شروع سبز خود با روند منفی و نزولی در مسیر کاهشی قرار گرفت. افزایش فشار فروش در نیمه دوم دیروز را میتوان به عنوان غنیمت شمردن فرصتی برای فروش سهام در دامنه مثبت دانست، که برخی از فعالان بازار از آن استفاده کردند. 

از طرفی براساس تجربه سال‌های گذشته معمولا  در هفته دوم سال به علت نیمه تعطیل بودن سایر بازارها، شاهد بازاری با ارزش معاملات پایین‌تر نسبت به روزهای عادی سال هستیم و ادامه داشتن روند متعادل و نوسانی در بازار تا پایان هفته جاری دور از انتظار نیست. 

 در نگاهی دیگر برخی از تحلیلگران تکنیکالیست بازار معتقدند پایان هر سال مالی در بازار سرمایه مساوی است با کنترل رفتارهای گذشته و تعریف یک استراتژی جدید برای معاملات. سرمایه گذاران باید بیش از پیش خود را به ابزار تکنیکی مجهز کنند تا از این طریق بتوانند اتفاقات اساسی در سهم های کوچک و بزرگ را رصد کنند.

هم چنین درباره روند بازار تا زمان انتخابات ریاست جمهوری هم برداشت های مختلفی وجود دارد. اما روند بازار در یک سال گذشته نشان داده است که بازار ما بازاری با فرم قوی نیست و تمامی اخبار اطلاعات مفید و موثر نیستند و البته بخش زیادی از این اخبار نیز حقیقت ندارند و به همین دلیل است که نمیتوان تا مشخص شدن نتیجه اصلی درباره بورس پیش داوری کرد و نظری را ارائه داد.

کارشناسان زیادی معتقدند تا مشخص نشدن قیمت واقعی دلار و به ثبات نرسیدن آن و با توجه به پیشرو بودن انتخابات ریاست جمهوری بازار با یک روند نوسانی به کار خود ادامه خواهد داد. 

 

 

ارسال نظر

تازه ها