کد خبر 105131

بااقتصاد از دومین روز معاملاتی بورس گزارش میدهد

در دومین روز معاملاتی بهار شاهد کاهش ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته بودیم؛ عقب نشینی خریداران سبب شد تا روند مثبت دقایق ابتدایی پایدار نماند و در پایان شاخص کل با افت 2700 واحدی بسته شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در دومین روز معاملاتی هفته آغازین بهار، شاخص کل کار خود را در جهت مثبت و با افزایش رقم شاخص آغاز کرد اما با گذشت زمان و افزایش عرضه ها در بازار شاخص کل با افت 2700 واحدی رو به رو شد و بر روی رقم 1 میلیون و 306 هزار و 859 واحد ایستاد.

شاخص هم وزن هم چنان روند مثبت خود را حفظ کرد و توانست با افزایش 700 واحدی به کار خود پایان دهد. «شستا»، «رمپنا» و «فولاژ» سه نماد با تاثیرگذاری مثبت بر شاخص کل بودند. «فولاد»، «فملی» و «فارس» نیز سه نمادی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

در فرابورس هم شاخص با افزایش اندک 7 واحدی به کار خود پایان داد و سه نماد «بپاس»، «سمگا» و «میدکو» تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص این بازار بودند.

کاهش 20 درصدی ارزش معاملات خرد

در بازار امروز حدود 323 میلیارد تومان خروج پول حقیقی صورت گرفت که 64 میلیارد تومان از این عدد مربوط به معاملات در فولاد مبارکه اصفهان بوده است. شستا هم صدرنشین ورود پول حقیقی ها بود و حدود 33 میلیارد تومان ورود نقدینگی به این نماد پس از بازگشایی صورت گرفت. ارزش معاملات خرد امروز حدود 4100 میلیارد تومان ثبت شد که حدود 20 درصد کمتر از روز گذشته است.

صنعت محصولات شیمیایی بیشترین خروج پول در روزجاری را رقم زدند.

معاملات منفی صندوق های دولت در دومین روز

صندوق پالایشی یکم با نماد «پالایش» در دومین روز کاری سال ۱۴۰۰ با ۳.۲۶ درصد منفی نسبت به روز کاری قبل با قیمت ۸۰.۸۰۰ ریال معامله شد. این نماد امروز از همان دقایق اولیه بازار با عرضه همراه بود و در نهایت نیز با ۲.۴۹ درصد کاهش نسبت به روز گذشته با قیمت ۸۱.۴۴۰ ریال به کار خود پایان داد.

دارایکم پس از افت حدود 1 درصدی در روز گذشته ، امروز هم در دامنه منفی معامله شد و با قیمت 14534 تومان به کار خود پایان داد تا خاطره خوشی از صندوق های دولت در آغاز سال 1400 به ثبت نرسد.

تکلیف دامنه نوسان چه می شود؟

با گذشت دو روز معاملاتی از سال 1400 دامنه نوسان همچنان روند منفی 2 تا مثبت 6 را ادامه می دهد. پیش از این در جلسه ای که در روز 26 اسفند برگزار شد بیان شده بود که تصمیمات جدی برای دامنه نوسان اتخاذ شده که به مرور به اطلاع سهامداران خواهد رسید. همچنین رئیس سازمان بورس در این باره اظهار کرده بود: افزایش دامنه نوسان مورد تاکید شورا قرار گرفت؛ این افزایش به شکل تدریجی همراه با اطلاع رسانی کامل و آمادگی بازار انجام می شود و مقرر شد که همراه با سیاست افزایش دامنه نوسان ، فرهنگ سازی و ترویج روش های سهامداری غیر مستقیم نیز انجام شود. وی خاطرنشان کرد: با این سه سیاست کلی، تعیین عدد دامنه نوسان به سازمان بورس واگذار شد؛ همچنین جمع بندی‌ها در روزهای بعدی انجام و نظرات صاحب نظران و کارشناسان نهادهای مالی اخذ می شود تا در نهایت به تصمیمی برسیم که مورد نظر و اجماع طیف وسیع سهامداران باشد.

با توجه به ورود به سال جدید زمزمه های اجرایی شدن تغییرات جدید در دامنه نوسان به گوش می رسد.

 

ارسال نظر

تازه ها