کد خبر 105084

بازار سرمایه‌ ایران در حال توسعه است و لزوم توجه دولت به بورس در کنار مسائلی مانند نرخ تورم ۳۰ درصدی و انتخابات ریاست جمهوری، نویدبخش چشم‌انداز خوبی از بورس در سال 1400 می‌دهد.

به گزارش بااقتصاد، برخی از تحلیلگران و کارشناسان بازار سرمایه، به چند مولفه و متغیرهای موثر بر روند بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ تاکید می‌کنند. به گفته آنها برای پیش‌بینی بازار سرمایه در سال آتی باید متغیرهای تاثیرگذار بر روند بازار را شناسایی و بر اساس رفتار آن‌ها، روند بازار سرمایه را پیش‌بینی کرد.

بودجه و تورم:

درآمد دولت از محل بازار بدهی و بورس (فروش اوراق بدهی، سهام و مالیات نقل‌وانتقال سهام) در سال آینده، بیش از ۳۱۰هزارمیلیارد تومان پیش‌بینی شده است. بنابراین به‌نظر می‌رسد دولت امسال توجه بیش‌تری به این بخش از درآمدها خواهد داشت.

همچنین در صورت ادامه تحریم‌ها و ممانعت از فروش نفت پیش‌بینی شده در بودجه 1400، کسری بودجه دولت به بیش از ۳۰۰هزارمیلیارد تومان خواهد رسید که این موضوع می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر متغیرهای پولی کشور بگذارد و تورم زیادی ایجاد کند.

بهبود وضعیت سیاسی:

بسیاری از فعالان بازار معتقدند در صورت بازگشت امریکا به برجام و دسترسی ایران به منابع ارزی نفتی، قیمت دلار با کاهش زیادی مواجه می‌شود، اما رویکرد امریکا در قبال ایران و همچنین تجربه‌های دولت از ارزپاشی در سال‌های گذشته نشان می‌دهد وقوع چنین امری (کاهش شدید دلار) چندان محتمل نخواهد بود. حتی در صورت بازگشت امریکا به برجام و کاهش نرخ دلار تا قیمت ۲۰هزار تومان هم شرکت‌های بورسی امکان رشد قابل‌توجه در سودآوری را دارند. این امر از محل‌ کاهش هزینه‌های مالی (نقل‌وانتقال پول)، عدم تخفیف به مشتریان برای دور زدن تحریم‌ها (مانند شرکت‌های اوره‌ساز)، بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای (مانند برخی از پالایشگاه‌ها) و کاهش هزینه ماده اولیه (خودروسازها) حاصل خواهد شد.

 بنابراین به‌نظر می‌رسد در صورت توافق مجدد ایران با امریکا، بازدهی کسب شده در بازار سرمایه، بازدهی حقیقی باشد؛ همچنین بازدهی بورس از بازارهای موازی نیز می‌تواند بیش‌تر باشد.

رشد بازار تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری:

بازار سرمایه به‌صورت سنتی در ماه‌های منتهی به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سبزپوش بوده است؛ همچنین به‌نظر می‌رسد دولت کنونی برای افزایش مقبولیت جناح خود در میان مردم تلاش‌ می‌کند تا بورس دوباره به دوره اوج برگردد و رشد کند، بنابراین احتمال رشد مجدد بازار در ماه‌های آینده بسیار است.

 نرخ دلار:

همان‌گونه که ذکر شد، چشم‌انداز دلار در سال ۱۴۰۰، چندان نوسانی نیست و نرخ ارز نه با کاهش زیاد مواجه‌ می‌شود و نه رشد بالایی را تجربه می‌کند، بر همین اساس، میانگین نرخ دلار برای سال 1400 حدود ۲۵ هزار تومان است. هرچند که در مقاطعی ممکن است این نرخ حدود ۱۰ درصد یا بیشتر و کمتر از این میزان تغییر کند.

نتیجه:

با این تفاسیر و با توجه به این موضوع که بازار سرمایه‌ ایران در حال توسعه است، لزوم توجه دولت به این بازار در کنار مسائلی همچون تورم ۳۰ درصدی و انتخابات ریاست جمهوری، نویدبخش چشم‌انداز روشنی از بورس در سال 1400 است.

 

ارسال نظر

تازه ها