کد خبر 104105

کمیسیون رمزارز:

کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در بیانیه اعتراضی، اعلام کرد: تقصیر وضعیت بورس را (که البته روند نزولی آن طبیعی و سالم است) بر گردن حوزه دیگری نیندازید.

به گزارش بااقتصاد، دیروز شرکت شاپرک اعلام کرد آن دسته از درگاه‌های الکترونیکی که به کسب‌وکارهای غیرمجاز از جمله رمزارز خدمات می‌دهند،‌ مسدود خواهند شد. به دنبال آن ابتدا نظام صنفی، انجمن بلاک‌چین و انجمن فین‌تک ایران در بیانیه‌ای مشترک هشدار دادند این تصمیم می‌تواند موجبات خروج ۲۵ هزار میلیارد تومان از بستر اقتصاد داخلی را فراهم کند.

در ادامه، کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در بیانیه دیگری با ذکر مواردی به این تصمیم اعتراض کرد. گزیده‌ای از این دفاعیات به صورت زیر است:

۱) تقصیر وضعیت بورس را (که البته روند نزولی آن طبیعی و سالم است) بر گردن حوزه دیگری نیندازید.

۲) افزایش حجم مبادلات رمزارزها صرفا به علت خروج پول از بورس نیست. طبق آمارها بخش بزرگی رشد حجم ناشی از صعود قیمت ارزهای دیجیتال است و تعداد معاملات افزایش کمتری داشته است.

۳) هر گونه فشار به جای آموزش و آگاهی‌بخشی به مردم، موجب افزایش فعالیت‌های زیرزمینی خواهد شد.

۴) در صورت فراهم نکردن بستری امن، مردم مجبور به استفاده از پلتفرم‌های خارجی خواهند شد که امنیت سرمایه‌های ملی را طبق تجربیات گذشته به خطر می‌اندازد.

۵) یک زیست‌بوم قابل پیاده‌سازی (بر طبق تجربیات کشورهای مشابه) توسط بخش خصوصی تهیه و به مراجع مسئول بانک مرکزی ارائه شده است که بهتر است به جای برخورد قهری، از آن استفاده شود.

۶) پلتفرم‌های تبادل رمزارزی داخلی خدمات بزرگی مثل جلوگیری از خروج سرمایه‌های ریالی، ارزی و رمزارزی مردم از کشور، ایجاد اشتغال و فراهم نمودن بازاری با نقد شوندگی مناسب در منطقه انجام داده‌اند.

۷) عمل برخی از تصمیم‌گیران در داخل می‌تواند با کاهش دادن اشتغال، فرار سرمایه و از بین بردن شفافیت و کنترل بر جرایم حوزه تبادل رمزارزها، خسارت زیادی به کشور وارد کند./ بورسان

 

ارسال نظر

تازه ها