کد خبر 103995

در نخستین معاملات قراردادهای آتی نقره، امروز که با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران مواجه شد، انعقاد 6210 قرارداد معاملات آتی نقره بر تابلو بورس کالا، آینده روشن این دارایی جدید را در بازار سرمایه ترسیم می‌کند.

به گزارش بااقتصاد، بازار قراردادهای آتی بورس کالای ایران که از ساعت ۱۰ صبح امروز، سه‌شنبه گشایش یافت و تا ۱۵ هر روز در جریان و از امروز میزبان قرارداد نقره تحویل فروردین سال آینده به عنوان یک دارایی جدید بود. در شرایطی که استقبال سرمایه گذاران از معاملات آتی نقره پیش بینی می شد با شروع معاملات شاهد رشد لحظه‌ای حجم قراردادها و نوسان قیمت این محصول بر تابلو بازار بودیم که در پایان با استقبال خوب سرمایه گذاران، ۶۲۱۰ قرارداد به ارزش ۱۳۵ میلیارد ریال منعقد شد.  

براساس مشخصات این قرارداد، وجه تضمین اولیه، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در نظر گرفته شده و سقف موقعیت های باز برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز ۵۰۰ موقعیت در هر کد معاملاتی است.

همچنین هر قرارداد آتی نقره ۱۰۰ گرم، استاندارد کالا به صورت ساچمه مطابق استاندارد ۹۹۹ و حد نوسان قیمت مثبت و منفی ۵ درصد نسبت به قیمت تسویه روز قبل است.

به گفته علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، نکته بسیار مهم در معاملات قرارداد آتی نقره که علیرغم امکان قانونی آن در بورس کالا، برای نخستین بار اجرا می شود در نظر گرفتن قیمت تسویه در روز سررسید بر مبنای قیمت روز جهانی نقره و نرخ ارز سنا است و می توان گفت اصلی ترین تفاوت قرارداد آتی نقره با سایر قراردادهای فعال در همین موضوع تسویه است./ کالاخبر

 

ارسال نظر

تازه ها