کد خبر 103679

به گفته یکی از تحلیلگران ارشد بورس و بازارهای مالی، اقدام سازمان برای ساماندهی کانال‌های تلگرامی سیگنال‌دهی، به رسمیت شناختن فعالان بازار سرمایه و یک گام مثبت از سوی سازمان بورس، محسوب می‌شود.

موضوع سیگنال‌فروشی بورسی توسط افراد در کانال‌های تلگرامی و فضای مجازی، در یکی دو سال اخیر بحث‌ها و واکنش‌های مثبت و منفی زیادی را به همراه داشته است. دامنه این بحث تا زمان ریاست قبلی سازمان بورس، دکتر قالیباف اصل، به جایی رسیده بود که وی در نشستی با برخی از تحلیلگرانی که پیش از آن، از سوی مراجع قضایی دادگاهی شده و یا در انتظار دادرسی بودند، اعلام کرد، برنامه‌هایی برای ساماندهی این دسته از فعالان بازار سرمایه دارد. هرچند عمر ریاستش قد نداد اما حالا ریاست جدید سازمان بورس تصمیم به ادامه این گام مثبت گرفته است. امروز جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس، اعلام کرد که سازمان بورس در تلاش است تا برای افرادی که اهل دانش بورسی هستند با شرایط خاص مجوز (سیگنال ‌فروشی) صادر کند.

در همین زمینه سینا سلیمانی، مدرس و تحلیلگر ارشد بورس و بازارهای مالی، معتقد است: به رسمیت شناخته شدن فعالان بازار سرمایه، یک گام مثبت از سوی سازمان بورس، محسوب می‌شود.

وی می‌افزاید: البته جزییات این خبر باید منتشر شود که ساماندهی کانال‌های تلگرامی و فضای مجازی بازار سرمایه به چه صورتی اجرا خواهد شد. همچنین باید دید برای بسیاری از فعالان حقیقی بازار که نه سیگنال فروش هستند، نه مشاور سرمایه‌گذاری دارند و تنها تحلیل‌های شخصی‌شان را ارایه می‌دهند، چه تصمیمی گرفته می‌شود.

سلیمانی با تاکید بر این‌که ساماندهی کانال‌های تلگرامی که سیگنال‌دهی می‌کنند، یک تصمیم بسیار خوب از سوی سازمان است، تصریح می‌کند: نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، شرایط احراز آن است. سازمان نباید شرایطی که برای اخذ مدارک بورسی با برگزاری آزمون‌ها، دریافت می‌کند را برای فعالان بازار اجرا کند. شرایط باید متفاوت باشد، زیرا برخی از فعالان قدیمی بازار شاید از نظر آکادمی دارای شرایط نباشند اما از دانش تجربی بالایی برخوردارند.

به گفته وی، تا زمان انتشار جزییات این تصمیم مثبت، باید منتظر ماند، هرچند از نگاه کلی، این یک خبر خوب و تصمیم مناسبی برای بازار سرمایه و همچنین حفاظت از فضای مجازی بورس است.

مصاحبه: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها