کد خبر 101993

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار شنبه 4 بهمن ثبت حجم تقاضای بیش از 110 میلیونی نماد پالایش در تایم گشایش معاملات امروز، نشان داد که دولت تلویحا تصمیم به حمایت از صندوق‌هایETF به‌ویژه پالایش یکم گرفته است تا هم از زیر بار اتهام‌های وارده مبنی بر تخریب اعتماد عمومی نسبت به بازار سرمایه بیرون آید و هم برای عرضه صندوق دارادوم آمادگی لازم را به‌دست آورد.

 

به گزارش بااقتصاد، امروز شنبه 4 بهمن‌ماه، معاملات بورس تهران و بازار فرابورس، در حالی از تایم پیش‌گشایش مثبت و با افزایش تقاضا در گروه‌های مختلف مواجه شد که صندوق‌های ETF دولت مانند نمادهای پالایش یکم، صف‌های خرید پرحجم تشکیل دادند و روند مثبت را پس از ریزش‌های پی‌درپی اخیر، تجربه کردند.

حمایت مقطعی دولت از صندوق‌های ETF

با انتشار خبری از سوی عباس معمارنژاد، معاون وزیر اقتصاد، مبنی بر انصراف دولت از عرضه دارادوم تا زمان تثبیت بازار سرمایه، به‌نظر می‌رسد که دولت برای فروش این صندوق، فعلا نیاز به حمایت مقطعی از برخی سهم‌هایش دارد تا جذابیت‌های جدیدی برای خرید صندوق‌های ETF ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، تشکیل صف خرید بیش از 110 میلیونی پالایش در تایم پیش‌گشایش امروز، قابل توجه و مهر تاییدی بر نظر فوق بود که نشان می‌دهد دولت تصمیم به خروج صندوق‌ها از ضرر و زیان گرفته است. سایر نمادهای پالایشی نیز زیر تاثیر جریان مثبت پالایش، با افزایش تقاضا مواجه شدند.

پایان جدال فولادی وزارت صنعت به نفع فولادسازان

سرانجام پس از ماه‌ها جدال میان وزارت صنعت و اهالی بازار سرمایه بر سر شیوه‌نامه‌های جدید در بخش فولاد از جمله، قیمت‌گذاری دستوری و محدودیت‌های صادراتی، مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت امروز تمامی بخش‌نامه‌هایی که موانع صادراتی برای فولاد محسوب می‌شدند را ملغی اعلام کرد. به این‌ترتیب؛ بورس تهران امروز با واکنش مثبت نمادهای بزرگ فلزی و معدنی همراه و بخش بزرگی از صعود 38 هزار واحدی شاخص با رشد این سهم‌ها میسر شد.

اقبال سهامداران حقیقی به نمادهای بنیادی

روند کلی معاملات امروز بورس و فرابورس و رشد تقاضا در بیش‌تر نمادها به‌ویژه سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز که البته دولتی هم هستند، حاکی از آن است که هنوز سرمایه‌گذاران حقیقی برای سهامداری در بورس و کسب سود، امیدوارند و تمایل نشان می‌دهند. هرچند حجم معاملات امروز، چندان رضایت‌بخش نبود و نشانی از ورود نقدینگی‌های جدید به بازار سرمایه ندارد اما رویکرد سهامداران خُرد برای خرید سهم‌های بنیادی، امیدها را برای بازگشت بازار سهام به روند تحلیلی بیش‌تر می‌کند.

به کف رسیدن قیمت سهم‌های بزرگ درپی ریزش‌های مداوم و سقوط شاخص در ماه‌های اخیر، جذابیت بسیاری از سهم‌های بزرگ را از نظر ارزندگی بالا برده است و سهامداران متضرر، حالا با جابجایی سهم‌های بهتر، می‌توانند بخشی از این زیان‌ها را جبران کنند و یا کاهش دهند.

تاثیر نوسان نرخ دلار، کاهش قیمت سکه، طلا و خودرو هم در تغییر رویکرد سرمایه‌گذاران بازار سهام هم بی‌تاثیر نبوده است و نشان داد که بازارهای موازی هم تضمینی برای سرمایه‌گذاران ندارند.

با این تفاسیر و با در نظر گرفتن موارد بنیادی مانند: تمایل دولت به حمایت مقطعی از سهم‌ها و صندوق‌هایش در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم، نیاز دولت به بازار سرمایه برای تامین مالی و جبران کسری بودجه دست‌کم تا 4-5 ماه آینده، تاثیر روانی حضور بایدن در راس دولت امریکا و پایان تحریم‌های ترامپ و غیره، احتمال حمایت دوباره دولت از بازار سرمایه شدت می‌گیرد.

بنابراین، سهامداران حقیقی هم با درک این موارد و برای جبران زیان‌های قبلی دوباره وارد کورس معاملات بورس شده‌اند و ممکن است روند معاملات بازار سهام دست‌کم تا پایان سال 99، بیش‌تر در مدار صعودی باشد. باید منتظر روزهای آینده و تصمیم‌های دولت در این زمینه باشیم. انتخاب رییس سازمان بورس توسط شورای عالی بورس در همین هفته و یا سه‌شنبه هفته آینده هم یکی از مولفه‌های تاثیرگذار دیگر بر جریان بازار سرمایه در زمستان امسال است که باید مورد نظر سهامداران و سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز شنبه چهارم بهمن‌‌ماه 99

در مجموع معاملات امروز بازار بورس تهران و فرابورس، شاخص کل با رشد 38092 واحدی دوباره به کانال 1.2 میلیونی برگشت. نمادهای پارسان، فولاد و فملی در بورس تهران و ذوب، کگهر و آریا در فرابورس، تاثیرگذاران اصلی شاخص کل بودند.

محصولات شیمیایی، سیمانی‌ها و فلزات اساسی، سه گروه مورد توجه سهامداران خُرد در معاملات امروز بودند و حقوقی‌ها نیز بیش‌ترین میزان خرید را در گروه خودرویی‌ها ثبت کردند.

خالص تغییر مالکیت بورس نیز783 میلیارد تومان از حقوقی به حقیقیبود و  ارزش معاملات خرد بورس به 6 هزار و 182 میلیارد تومانو  ارزش معاملات خرد فرابورس به 3 هزار و 993 میلیارد تومان رسید.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,222,069.89 (38092.12 افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 440.382.98 (7252.34افزایش)

ارزش معاملات: 7,142 میلیارد تومان

حجم معاملات: 5.6 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: پارسان، فولاد و فملی

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 18,447.33 (437.18 افزایش)

ارزش معاملات: 4,7 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.9 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: ذوب، کگهر و آریا

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها