کد خبر 101661

بااقتصاد بررسی می‌کند

پس از ریزش‌های سنگینی که در هفته‌های اخیر در بازار سرمایه شاهد بودیم، ترس سهامداران خرد بیش از هر زمان دیگری بالا گرفته و بسیاری از آن‌ها در پی این هستند که چه زمانی روند ریزش پایان می‌یابد.

روز گذشته شاهد کم‌ترین ورود نقدینگی از ابتدای آذرماه و پایین آمدن شدید ارزش معاملات خرد بودیم؛ به طوری که مجموع ارزش معاملات به رقم 7 هزار میلیارد تومان هم نرسید. از طرفی شاهد خروج بیش از 2500 میلیارد تومان از نقدینگی حقیقی‌ها بودیم. 

دو صندوق عرضه شده توسط دولت در ادامه رکودهای منفی قیمتی اعداد پایینی را ثبت کردند؛ پالایش به نصف ارزش اسمی رسید و دارایکم هم تا رسیدن به قیمت اسمی 10 هزار تومانی فاصله چندانی ندارد. 

مجموع عملکرد بازار در هفته‌های گذشته به ویژه روز گذشته نشان از ترس جدید سهامداران در بازار دارد و گویای آن است که فعالان خرد بازار نسبت به آینده کوتاه مدت و میان مدت خوش‌بینی زیادی ندارند. 

 از زاویه‌ی دیگر هیچ حمایتی از سوی دولت به عنوان اولین شخصی که تشویق‌کننده سیل عظیم عامه مردم به بورس بود، دیده نمی‌شود. 

امید به بازگشت رونق تا پایان دی‌ماه 

هرچند بازار در مدت اخیر هیچ حرکت منطقی و تحلیلی از خود نشان نداده اما اگر بخواهیم نظر کارشناسان و تحلیل‌گران را بیان کنیم، گروهی از آنان معتقدند بازار سرمایه آخرین روزهای اصلاحات سنگین را سپری می‌کند و از ابتدای بهمن‌ماه تا پایان سال می‌توان انتظار بازدهی 20 تا 30 درصدی از بازار داشت. 

 آنچه مسلم است روند اکیدا صعودی و اکیدا نزولی از بازار دیده نخواهد نشد و بازدهی 20 تا 30 درصدی که برخی وعده می‌دهند هم برای تمامی سهام بازار صدق نمی‌کند. 

 

 

ارسال نظر

تازه ها