کد خبر 101059

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰

طبق اعلام سخنگوی کمیسیون تلفیق کلیه دستگاه‌های دولتی مکلف شدند تا دستگاه‌های زیرمجموعه قابل واگذاری خود را برای اجرای خصوصی‌سازی در سال آینده مشخص و به سازمان برنامه و بودجه معرفی کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خانه ملت، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس با اشاره به نشست امروز عصر این کمیسیون گفت: در نشست امروز موضوع شرکت‌های مندرج در فهرست واگذاری طی سال آینده که مشمول حکم ماده 4 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) هستند، مورد بحث و بررسی قرار گرفت که کمیسیون این حکم مندرج در لایحه بودجه سال 1400 را عینا تصویب و تمدید کرد.

✴️ وی ادامه داد: به موجب این مصوبه، کلیه شرکت‌های دولتی موضوع ماده 5 قانون خدمات کشوری و بانک‌ها که برای آنها در بودجه کل کشور سود ویژه پیش‌بینی شده بود، موظفه به واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام در بودجه به صورت یک دوازدهم شدند.

✴️ او افزود: اعضای این کمیسیون با تمدید حکمی در بودجه موافقت کردند که براساس آن، کلیه دستگاه‌های دولتی مکلف شدند تا دستگاه‌های زیرمجموعه قابل واگذاری خود را برای اجرای خصوصی‌سازی در سال آینده مشخص و به سازمان برنامه و بودجه معرفی کنند.

✴️ همچنین براساس مصوبه دیگر این کمیسیون، به دولت اجازه داده شد مبلغ 1000 میلیارد تومان از بدهی ناشی از عدم اجرای بند (2) ماده (29) قانون اجرای سیاست‌کلی اصل 44 قانون اساسی از سال 87 تاکنون را از طریق فروش سهام و دارایی‌های مالی خود تامین کند. همچنین دولت می‌تواند، برای تامین منبع مالی 90 هزار میلیارد تومانی که از طریق حق‌الامتیاز واگذاری حقوق مالکانه و واگذاری طرح تملک دارایی در بودجه پیش بینی شده است را از طریق سهام و حق‌الامتیاز تامین کند.

✴️ او با اشاره به اینکه سقف تامین مالی خارجی یا فاینانس هم برای سال آینده 30 میلیارد دلار مشخص شد، گفت: به دولت اجازه داده شد، تا پس از عقد قرارداد با تامین کننده مالی خارجی به منظور تامین سهم 15 درصدی تسهیلات مالی خارجی یا فاینانس مرتبط با قرارداد از محل منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های زیر ساختی مانند ساخت راه آهن، نیروگاه‌های بزرگ اقدام کند

 

ارسال نظر

تازه ها