کد خبر 100636

آنچه در بازار امروز گذشت

چرا صنایع کوچک مورد توجه قرار گرفته‌اند؟/ حرکت اکیدا صعودی شاخص هم‌وزن در مقابل مسیر نزولی شاخص کل بورس

معاملات امروز، ششم دی‌ماه، همزمان با شروع تعطیلات کریسمس در بازارهای جهانی و تعطیلی آن‌ها در دو جبهه مخالف دنبال شد. شاخص هم‌وزن به مدد نمادهای سیمانی و خبرهایی که پیرامون افزایش نرخ آن‌ها رسید، اکیدا صعودی بود و شاخص کل متاثر از افت قیمت بزرگان بازار، در مسیر نزولی حرکت کرد.

چرا صنایع کوچک مورد توجه قرار گرفته‌اند؟/ حرکت اکیدا صعودی شاخص هم‌وزن در مقابل مسیر نزولی شاخص کل بورس

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، معاملات بورس در نخستین هفته دی‌ بازدهی حدود 4 درصدی را پشت سر گذاشت و در ادامه اولین روز معاملاتی دومین هفته زمستان با ریزش بیش از 24 هزار واحدی شاخص کل و توقف بر روی رقم 1 میلیون و 423 هزار واحد آغاز شد؛ در حالی که شاخص هم‌وزن مسیری خلاف جهت را طی کرد و با افزایش   واحدی به کار خود پایان داد.

درصد زیادی از تحلیل‌گران ادامه روند معاملات برای هفته جاری را مثبت ارزیابی می‌کنند و معتقدند پس از یک دوره ریزش، نقدینگی خوبی در بازار جریان دارد، چشم‌انداز تورم، ثبات ایجاد شده در نرخ ارز و افزایش‌ قیمت‌ها در بازارهای جهانی در آستانه سال نو میلادی، به عنوان محرک‌های اصلی پیش‌بینی روند صعودی شناخته می‌شوند.

از طرفی خوش‌بینی‌هایی که نسبت به توزیع واکسن کرونا در سراسر جهان شکل گرفته به بهوبد وضعیت بازارها در سطح جهانی کمک خواهد کرد و این بهبود تاثیرات مثبت خود بر صنایع وابسته از جمله فلزات و پتروشیمی‌ خواهد داشت.

حرکت خلاف جهت شاخص کل و هم‌وزن امروز هم ادامه یافت

برخلاف پیش‌بینی‌های فوق، حرکت امروز شاخص کل و هم‌وزن خلاف جهت یکدیگر بود و استقبال از صنایع کوچک بازار، همانند هفته گذشته، امروز هم ادامه یافت. گروه‌های دارویی، ماشین‌آلات و سیمان از جمله صنایع کوچک بودند که تاثیر بسزا و قابل توجهی بر روند صعودی شاخص هم‌وزن گذاشتند.

چرا استقبال از کوچک‌ترها بیشتر شده است؟

در روزهای اخیر موضوعاتی با عنوان "نوسان‌گیری حقوقی‌های بزرگ" و "بازیگری به جای بازارگردانی" مطرح شده است؛ فعالان بازار و تحلیل‌گران معتقدند بازارگردان‌ها و اشخاص حقوقی در حال نوسان‌گیری از نمادهای بزرگ با شناوری بالا هستند. این موضوع سبب شده تا سهامداران خرد خلاف جهت حقوقی‌ها حرکت کنند و برای کسب سود بیشتر و در برخی موارد، جبران ضررهایی که در ریزش نیمه اول سال اتفاق افتاد، وارد سهم‌های کوچک با شناوری و حجم مبنای کم شده‌اند.با توجه به روندی که در شرکت‌های کوچک آغاز شده است رسیدن مجددا آن‌ها به پیک قیمتی، که در روزهای نخستین سال جاری رقم خورد، دور از ذهن نیست.

خبرهای افزایش نرخ دوباره، سیمانی‌ها را سراسر سبز کرد

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، امروز اعلام کرد: برنامه آن را داریم که با وزارتخانه مذاکراتی انجام داده و روی موضوع افزایش نرخ به توافق برسیم. هنوز درصد آن مشخص نیست ، ولی در حال مذاکره هستیم.

شیخان هیچ رقم دقیقی برای افزایش نرخ جدید اعلام نکرد اما براساس صحبت‌های قبلی اهالی بازار انتظار افزایش 15 تا 25 درصدی را دارند. بدین ترتیب باتوجه به افزایش نرخی که در راه خواهد بود، استقبال از این گروه در روز جاری به اوج خود رسید به طوری که در پایان ساعت معاملات شاهد صف خرید شدن تمامی نمادهای سیمانی و قرارگیری آن‌ها در سقف روزانه بودیم.

افت قیمتی خودروسازان و ساز مخالف "خپارس"

معاملات نمادهای "خودرو"، "خساپا" و "خگستر" به عنوان لیدرهای اصلی گروه خودروسازان در کف قیمت روزانه با صف‌های فروش پرحجم دنبال شد. اما در این میان "خپارس" ساز مخالف کوک کرد و با قرارگیری در سقف قیمت روزانه، صف خرید تشکیل داد و سهامداران آن برای سومین روز پیاپی نظاره‌گر معاملات مثبت بودند.

"پالایش" نماد بی‌اعتمادی بورس شد!

معاملات نمادهای پالایشی از گروه فرآورده‌های نفتی، امروز هم در دامنه منفی دنبال شد و به تبعیت از آن "پالایش" با افت بیش از 7 درصدی به حوالی 8100 تومان رسید تا برای تغییر کانال و نزول به کانال 7 هزار تومان آماده‌تر شود!

بخشی از تمایل نداشتن سهامداران خرد به خرید سهام شرکت‌های بزرگ که عموما ردپای دولت در آن دیده می‌شود طی روزهای اخیر، می‌تواند نتیجه رفتارهای دولتمردان در صندوق پالایش یکم باشد. هیچ تلاشی مبنی بر کنترل قیمت پالایش و حفظ آن حداقل بر روی قیمت 10 هزار تومان که ارزش ذاتی صندوق بوده، به چشم نمی‌خورد و خریداران این صندوق هر روز شاهد آب رفتن سرمایه‌های خود هستند.

جمع‌بندی کلی از روند معاملات امروز

با توجه به تفاسیر بیان شده از وضعیت بازار سرمایه در روز جاری، شاهد شکل‌گیری دو نظر متفاوت در بازار هستیم. گروهی بر این عقیده‌اند که با توجه به وضعیت صعودی شکل گرفته در بازارهای جهانی، سهام شاخص‌ساز در یک دوره اصلاح کوتاه مدت قرار گرفته‌اند و به مسیر مثبت و صعودی خود باز خواهند گشت. اما در مقابل گروهی دیگر معتقدند وضعیت شاخص تا پایان سال با نوسانات مثبت و منفی اندک همراه خواهد بود و برندگان آخرین فصل سال افرادی هستند که در سهام کوچک و با بنیاد سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,423,573 (24,342 کاهش)

شاخص کل هم‌وزن: 473,526 (5009 افزایش)

ارزش معاملات: 12,353 میلیارد تومان

حجم معاملات: 9.21 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فارس، فملی و شستا

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: شپدیس، فخاس و کاما 

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 20,073 (69 کاهش)

ارزش معاملات: 6685 میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.77 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: کگهر، آریا و زاگرس

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: بپاس، هرمز و صبا

ارسال نظر

تازه ها