کد خبر 99831

بازار سهام آسیا در پی شروع واکسیناسیون در ایالات متحده در معاملات امروز رشد کردند، این در حالی است که احتمال شکست مذاکرات بریگزیت و بن‌بست مذاکرات بسته محرک مالی در آمریکا همچنان عوامل تهدید بازار هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار سهام آسیا در پی اعلام آغاز واکسیناسیون در آمریکا و کاهش حساسیت سرمایه‌گذاران به شیوع ویروس کرونا روز جمعه رشد کرد.

رشد بازارهای سهام آسیایی در حالی است که همچنان مذاکرات بریگزیت در اروپا و مذاکرات بسته نجات مالی در آمریکا سایه تهدید خود را بر بازارها حفظ کرده است.

شاخص MSCI بازار آسیا به غیر از ژاپن نیم درصد رشد کرد و ششمین هفته متوالی را با رشد به پایان رساند. شاخص نیککی ژاپن در معاملات امروز افت نزدیک 0/6 درصدی را تجربه کرد.

سرمایه‌گذاران منتظر رشد اقتصادی جهان در سال بعد هستند چرا که اکنون کشورهای بیشتری خود را برای آغاز فرآیند واکسیناسیون آماده می‌کنند. پنل مشورتی سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده اضطراری از واکسن کرونا را تایید کرد و این در حالی است که خط تولید وکسن کرونای چینی تحت عنوان «سینوواک» در برزیل متوقف شده است.

از طرف دیگر مذاکرات بریگزیت تا روز یکشنبه تمدید شده است و این امر نگرانی سرمایه‎گذاران را در پی داشته است. بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلستان به شرکت‌ها فراخوان داده که خود را برای شکست مذاکرات بریگزیت و عدم توافق حول بسته اقتصادی پسابریگزیت آماده کنند.

با این حال عرضه اولیه‌های اخیر در بازار بورس آمریکا امیدها به بازار را افزایش داده است چرا که تعداد مشارکت‌کنندگان در این عرضه اولیه‌ها بسیار بالا بوده است

قیمت سهام شرکت Airbnb بعد از عرضه اولیه روز چهارشنبه در معاملات روز پنجشنبه دو برابر شد و ارزش این شرکت به 100 میلیارد دلار افزایش یافت. این بزرگترین عرضه اولیه بورس آمریکا در سال 2020 محسوب می‌شود. همچنین ارزش بازار شرکت «DoorDash» بعد از عرضه اولیه در اولین روز معاملات در روز پنجشنبه دو برابر شد که نشان دهنده اشتهای سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بورس آمریکاست.

در بازار سهام آمریکا روز پنجشنبه شاخص داوجونز 0/2 درصد افت کرد و شاخص اس اند پی نیز کاهش 0/1 درصدی را بر روی تابلوها ثبت کرد. همچنین نزدک کامپوزیت بیش از نیم درصد دیگر به ارزش خود در بازار اضافه کرد.

سیاستمداران آمریکایی در کنگره همچنان در حال بحث و جدل بر روی بسته نجات مالی برای مقابله با اثرات ویروس کرونا هستند. تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که اقتصاد آمریکا به بسته محرک مالی نیاز دارد چرا که قرنطینه‌ها در این کشور در حال افزایش هستند و ویروس کرونا همچنان قربانی می‌گیرد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها