کد خبر 99449

قیمت جهانی نفت بعد از توافق اوپک پلاس برروی افزایش روزانه 500 هزار بشکه در روز از ابتدای ماه ژاویه 2021 در معاملات امروز آسیا با افزایش مواجه شد و در آستانه پنجمین هفته متوالی بازدهی مثبت قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازارهای آسیایی افزایش یافت و در آستانه پنجمین هفته متوالی با بازدهی مثبت قرار دارد. توافق اوپک پلاس برای محدودیت عرضه نفت به بازارها و افزایش تنها 500 هزار بشکه‌ای در روز از ابتدای ژانویه 2021 به رشد قیمت نفت کمک کرد.

قیمت نفت برنت 0/4 درصد معادل 20 سنت افزایش یافت و به هر بشکه 48 دلار و 90 سنت رسید و در آستانه ورود به کانال 50 دلاری قرار گرفت. این در حالی است که روز پنجشنبه در معاملات بازارهای آمریکا قیمت نفت رشد1 درصدی را تجربه کرد. نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا 18 سنت معادل 0/4 درصد افزایش یافت و از مرز 45 دلار در هر بشکه عبور کرد.

اوپک و روسیه در نشست روز پنجشنبه توافق کردند که از ابتدای ماه ژانویه روزانه 500 هزار بشکه عرضه نفت به بازارها را افزایش دهند اما در ماه دسامبر محدودیت عرضه قبلی همچنان پابرجاست. اعضای اوپک همچنین تصمیم گرفتند که ماهانه برای رصد بازار نفت جلسه بگیرند و این روند تا رسید محدودیت عرضه از 7 میلیون و 700 هزار بشکه کنونی تا 2 میلیون بشکه ادامه خواهد یافت. سه کشور ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق مستثنی هستند.

افزایش عرضه ماهانه در سال 2021 بیشتر از 500 هزار بشکه نخواهد بود و فعالان بازار نفت از این تصمیم اوپک پلاس استقبال کردند و موقعیت خرید نفت خود را افزایش دادند.

همچنین کنگره آمریکا در حال حاضر به نظر می‌رسد بر روی بسته مالی 500 میلیارد دلاری توافق کرده‌ است، این در حالی است که دموکرات‌ها ابتدا با این بسته مخالفت کرده بودند و رقم آن را برای مقابله با اثرات ناشی از ویروس کرونا بسیار بزرگ می‌دانستند.

انتهای خبر  

 

ارسال نظر

تازه ها