کد خبر 98677

بازار سهام آمریکا امروز بعد از انتشار نامه وزیر خزانه‌داری آمریکا مبنی بر بازگرداندن 455 میلیارد دلار از فدرال رزرو به خزانه دولت و ترس سرمایه‌گذاران از سرعت گرفتن اثرات شیوع کرونا بر اقتصاد آمریکا با افت مواجه شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص داوجونز آمریکا امروز به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به ریکاوری اقتصاد آمریکا بعد از انتشار نامه «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا به رئیس فدرال رزرو با افت مواجه شد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا دیروز در نامه‌ای خطاب به رئیس فدرال رزرو آمریکا خواهان بازگرداندن مبلغ 455 میلیارد دلار به خزانه دولت شد. این مبلغ در ماه مارس و در زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در آمریکا توسط کنگره به فدرال رزرو اختصاص داده شد تا برای محافظت از مشاغل در معرض آسیب به بازار تزریق شود. طبق گفته منوچین مبلغ 455 میلیارد دلار باقی مانده از بسته محرک دو تریلیون دلاری به دلیل عدم استفاده باید به خزانه دولت بازگردانده شود و مهلت استفاده از این بسته تا انتهای دسامبر است و وی قصد ندارد که مهلت استفاده از آن را تمدید کند. از منظر منوچین بسته محرک مالی به اهداف خود دست یافته است.

فدرال رزرو در پاسخ به نامه منوچین ضمن رد بازگرداندن این مبلغ تاکید کرد که اقتصاد کشور در حال حاضر در معرض موج دوم شیوع ویروس کروناست و این مبلغ نقش پشتیبان را برای اقتصاد کشور دارد.

در نتیجه انتشار این نامه شاخص داوجونز تا این لحظه نزدیک به نیم درصد افت کرده و شاخص اس اند پی نیز افت 0/2 درصدی را ثبت کرده است. این در حالی است که با شیوع کرونا شاخص نزدک دوباره روند رشد خود را از سر گرفته است.

سرمایه‌گذاران نسبت به این نامه ابراز نگرانی کرده‌اند چرا که بازگشت نقدینگی پشتیبان مشاغل از فدرال رزرو به دولت به معنای افزایش شاخص دلار و افت قیمت طلاست.

امروز همچنین «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس سنای آمریکا از آغاز مذاکرات بسته نجات مالی با دموکرات‌ها خبر داد که این امر باعث شد بخشی از قدرت نامه وزیر خزانه‌داری آمریکا بر بازار خنثی شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها