کد خبر 156851

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

امروز شنبه ۲۵ شهریور، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۲۳ سنت معادل ۰.۲۵ درصد افزایش به ۹۳ دلار و ۹۳ سنت رسید.

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، ادامه کاهش تولید عربستان و خوش‌بینی نسبت به افزایش تقاضا در چین قیمت نفت خام را در روز جمعه به بالاترین رقم طی 10 ماه گذشته رساند. نفت سومین هفته پیاپی افزایش قیمت را تجربه می‌کند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 23 سنت معادل 0.25 درصد افزایش به 93 دلار و 93 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 61 سنت معادل 0.68 درصد افزایش 90 دلار و 77 سنت معامله می‌شود.

نفت همچنین در آستانه بزرگترین افزایش قیمت فصلی از زمان حمله روسیه به اوکراین در سه ماهه اول 2022 قرار دارد.

طبق گفته تحلیلگران، نگرانی در مورد کمبود عرضه همچنان بزرگترین عامل افزایش قیمت نفت است. عربستان و روسیه در ماه جاری اعلام کردند کاهش تولید داوطلبانه خود را که روی هم رفته به 1.3 میلیون بشکه در روز می‌رسد تا پایان سال جاری میلادی تمدید می‌کنند.

اطلاعات اقتصادی بهتر از حد انتظار چین در مورد تولید صنعتی و خرده فروشی در این کشور هم قیمت نفت را در این هفته افزایش داد. شرایط اقتصادی چین نقش بزرگی در تعبین دورنمای تقاضای نفت در ادامه سال جاری میلادی بازی می‌کند.

فعالیت پالایشگاهی در چین 20 درصد نسبت به سال گذشته میلادی افزایش یافته، چون پالایشگاه‌های این کشور به دنبال بهره‌برداری از تقاضای بالای جهانی برای محصولات نفتی هستند.

کاهش تولید نفت آمریکا هم یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت نفت در هفته‌های اخیر بوده است. رشد عرضه نفت در آمریکا محدود بوده چون تولید کنندگان این کشور حفاری‌های خود را حدود 20 درصد نسبت به اوج سال گذشته میلادی پایین آورده‌اند.

ارسال نظر

تازه ها