کد خبر 156575

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

امروز شنبه ۱۸ شهریور، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۷۳ سنت معادل ۰.۸۱ افزایش به ۹۰ دلار و ۶۵ سنت رسید.

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، بالا رفتن قیمت سوخت در آمریکا و نگرانی نسبت به کمبود عرضه نفت پس از تمدید کاهش تولید عربستان و روسیه قیمت نفت را حدود یک درصد در روز جمعه افزایش داد و به بالاترین رقم طی 9 ماه گذشته رساند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 73 سنت معادل 0.81 افزایش به 90 دلار و 65 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 64 سنت معادل 0.74 درصد افزایش 87 دلار و 51 سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی حدود 2 درصد طی یک هفته گذشته افزایش قیمت داشتند. نفت برنت حدود 5 درصد و نفت آمریکا 7 درصد در هفته قبل از آن افزایش قیمت داشتند.

طبق گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در موسسه تحلیلی اواندا، ائتلاف اوپک پلاس در زمستان هم عرضه نفت را در همین سطح محدود نگه خواهد داشت. ائتلاف اوپک پلاس از سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه تشکیل شده است.

عربستان و روسیه هفته گذشته کاهش تولید داوطلبانه خود را که روی هم به 1.3 میلیون بشکه در روز می‌رسد، تا پایان سال جاری میلادی تمدید کردند.

تحلیلگران کامرز بانک عقیده دارند اگر عربستان کاهش تولید خود را در پایان سال متوقف کند قیمت نفت کاهش خواهد یافت.

شرکت‌های انرژی آمریکا در این هفته یک حلقه چاه به تعداد چاه‌های نفت و گاز خود اضافه کردند که اولین افزایش هفتگی آنها از ماه ژوئن را نشان می‌داد.

افزایش قیمت گازوئیل در آمریکا هم از قیمت نفت خام حمایت کرده است. تاجران انرژی عقیده دارند فصل تعمیرات پالایشگاه‌ها در روسیه در ماه سپتامبر صادرات گازوئیل این کشور را کاهش داده، اما باعث افزایش صادرات نفت آن خواهد شد.

از طرف دیگر، نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در روز جمعه برای اولین بار طی 5 سال گذشته وارد چین شد. چین بزرگ‌ترین وارد کننده نفت دنیاست و ونزوئلا بزرگترین ذخایر اثبات شده نفت خام دنیا را در اختیار دارد.

ارسال نظر

تازه ها