کد خبر 155858

آمریکا و چین بزرگترین کشورهای مصرف کننده نفت در ۲۰۲۲

طبق تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی، ۲۹ درصد از عرضه انرژی دنیا از نفت بوده و آمریکا و چین بزرگترین کشورهای مصرف کننده نفت در ۲۰۲۲ بوده‌اند.

آمریکا و چین بزرگترین کشورهای مصرف کننده نفت در ۲۰۲۲

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اویل پرایس، با وجود افزایش مداوم سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق طی سال‌های گذشته، نفت هنوز هم به خاطر کاربرد در حمل و نقل و گرمایش مهمترین منبع انرژی دنیاست.

طبق تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی، 29 درصد از عرضه انرژی دنیا در 2020 از نفت بوده و آمریکا و چین بزرگترین کشورهای مصرف کننده نفت در 2022 بوده‌اند.

آمریکا در سال گذشته میلادی روزانه 19 میلیون بشکه و چین 14 میلیون بشکه نفت مصرف کرده‌اند.

مصرف سایر کشورهای دنیا در مقایسه با این دو ابر قدرت بسیار ناچیز بوده است. 8 مصرف کننده برتر دنیا بعد از آمریکا و چین روی هم رفته دو سوم این دو کشور مصرف کرده‌اند.

اما اگر به تغییر مصرف نفت بین سال‌های 2012 و 2022 نگاهی بیندازیم، ماجرا کمی متفاوت است. مصرف نفت آمریکا تنها 9 درصد افزایش داشته در حالی که چین و هند به ترتیب 42 و 41 درصد رشد مصرف داشته‌اند.

در کل، چهار کشور از 5 کشور عضو گروه بریکس در بین 8 مصرف کننده بزرگ دنیا قرار دارند و مصرف چهار کشور از اعضای این گروه افزایش قابل توجهی طی یک دهه گذشته داشته است.

ارسال نظر

تازه ها