کد خبر 154772

سقوط درآمد نفتی عربستان به پایین‌ترین رقم طی دو سال گذشته

درآمد نفتی عربستان ۳۷.۷ درصد در ماه مه نسبت به سال گذشته میلادی کاهش یافته و به ۱۹.۲ میلیارد دلار رسیده است، یعنی پایین‌ترین رقم از سپتامبر ۲۰۲۱.

سقوط درآمد نفتی عربستان به پایین‌ترین رقم طی دو سال گذشته

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اویل پرایس، اطلاعات رسمی نشان می‌دهند درآمد نفتی عربستان در ماه مه به پایین‌ترین رقم از سپتامبر 2021 رسیده است. بزرگترین صادر کننده نفت دنیا صادرات خود را کاهش داده، اما قیمت نفت نسبت به بهار سال گذشته میلادی به طرز چشمگیری پایین‌تر است.
اداره آمار عربستان اعلام کرد ارزش کل صادرات این کشوردر ماه مه کاهش یافته که بیشتر به خاطر پایین آمدن صادرات نفت است.
درآمد نفتی عربستان 37.7 درصد در ماه مه نسبت به سال گذشته میلادی کاهش یافته و به 19.2 میلیارد دلار معادل 72 میلیارد ریال عربستان رسیده است. 
این رقم در ماه مه سال گذشته میلادی برابر با 30.8 میلیارد دلار بود یعنی زمانی متوسط قیمت نفت خام برنت به دنبال حمله روسیه به اوکراین به 113 دلار در هر بشکه رسیده بود.

قیمت نفت خام برنت در ماه مه سال جاری برابر با 75 دلار در هر بشکه بود که به همراه کاهش صادرات و تولید عربستان طبق قرارداد اوپک پلاس، درآمد نفتی این کشور را به پایین‌ترین رقم طی 20 ماه گذشته رساند.
سهم صادرات نفت از کل ارزش صادرات عربستان از 80.8 درصد در ماه مه 2022 به 74.1 درصد در ماه مه 2023 رسید.
پایین آمدن قیمت نفت بدین معناست که عربستان درآمد کمتری برای رشد اقتصاد وابسته به نفت خود دارد. درآمد نفتی عربستان در سال گذشته میلادی برابر با 326 میلیارد دلار بود. این کشور بالاترین فروش نفت را در سال گذشته طی دوران ولیعهدی محمد بن سلمان داشته است.
اما صادرات نفت عربستان از ماه مه سال جاری میلادی مطابق با طرح کاهش تولید اوپک پلاس پایین آمد. صادرات نفت عربستان در ماه مه برای اولین بار طی چند ماه گذشته تا پایین‌تر از 7 میلیون بشکه در روز کاهش یافت. این کشور کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای خود را در ماه‌ اوت هم تمدید کرد.
تلاش عربستان برای بالا بردن قیمت نفت از طریق کاهش تولید رشد اقتصاد این کشور را آهسته خواهد کرد.

ارسال نظر

تازه ها