کد خبر 154315

هشدار سازمان ملل نسبت به رشد بی‌سابقه بدهی جهانی

سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود هشدار داد که بدهی عمومی جهانی در سال گذشته میلادی به سطح بی سابقه ۹۲ تریلیون دلار رسید و اقتصادهای در حال توسعه بیش از ظرفیت خود متحمل بدهی شدند.

هشدار سازمان ملل نسبت به رشد بی‌سابقه بدهی جهانی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود هشدار داد که بدهی عمومی جهانی در سال گذشته میلادی به سطح بی سابقه 92 تریلیون دلار رسید و کشورهای در حال توسعه بیش از ظرفیت خود متحمل بدهی شدند.

بر اساس آخرین گزارش "گروه واکنش جهانی به بحران"، از سال 2000 بدهی عمومی جهان بیش از 5 برابر افزایش یافته و از تولید ناخالص داخلی جهانی پیشی گرفته است. تولید ناخالص داخلی جهانی نیز نسبت به سال 2000 سه برابر شده است.

به گفته این گروه که زیر مجموعه سازمان ملل محسوب می‌شود، تقریباً 30 درصد از کل بدهی جهانی متعلق به کشورهای در حال توسعه است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در توضیح این گزارش گفت: نیمی از جهان ما در حال غرق شدن در یک فاجعه توسعه است که ناشی از بحران بدهی خردکننده است.

بر اساس محاسبات ارائه شده در این گزارش، حدود 3.3 میلیارد نفر یا تقریباً نیمی از جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که بیشتر از هزینه های آموزشی یا بهداشتی برای پرداخت "سود بدهی" هزینه می‌کنند.

دبیرکل سازمان ملل توضیح داد که این سطوح ناپایدار بدهی نتیجه «یک نابرابری است که در سیستم منسوخ مالی جهانی ایجاد شده است».

وی همچنین افزود که به طور متوسط هزینه‌های وام برای کشورهای آفریقایی 4 برابر بیشتر از ایالات متحده و 8 برابر بیشتر از ثروتمندترین کشورهای اروپایی است.

به گفته گوترش، این وضعیت "یک شکست سیستماتیک" است که خطری برای سیستم مالی جهانی ایجاد می‌کند.

این گروه در گزارش خود که با عنوان "دنیایی از بدهی" منتشر شده است، برخی از اقدامات را برای مقابله با این وضعیت پیشنهاد کرده است، از جمله مکانیسم پرداخت بدهی که از تعلیق پرداخت، مدت طولانی تر وام و نرخ‌های پایین‌تر بهره حمایت می‌کند.

این گزارش در آستانه نشست وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی کشورهای عضو گروه 20 در هند که از 14 تا 18 ژوئیه برگزار می‌شود، منتشر شد.

ارسال نظر

تازه ها