کد خبر 152711

بزرگترین تامین کننده برق فرانسه ملی شد

دولت فرانسه روند ملی کردن بزرگترین شرکت انرژی این کشور یعنی ای‌دی‌اف EDF را تکمیل کرد و این شرکت رسماً از بورس اوراق بهادار پاریس حذف شد.

بزرگترین تامین کننده برق فرانسه ملی شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بر اساس بیانیه‌ای که روز پنجشنبه توسط وزارت دارایی فرانسه منتشر شد، دولت فرانسه روند ملی کردن بزرگترین شرکت انرژی این کشور یعنی ای‌دی‌افEDF  را تکمیل کرد و این شرکت رسماً از بورس اوراق بهادار پاریس حذف شد.

این تصاحب به دنبال آن صورت گرفت که این شرکت در سال گذشته متحمل ضرر بی‌سابقه‌ای شد و تولید برق هسته‌ای آن به پایین‌ترین رقم خود در 34 سال گذشته رسید.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه از ملی شدن این شرکت استقبال کرد و آن را "موفقیت" خواند و تأکید کرد که تصاحب این شرکت انرژی از سوی دولت برای آینده آن "ضروری" است.

در اواخر سال 2022، پاریس خرید 16 درصد از سهام ای‌دی‌اف را آغاز کرد و حدود 10 میلیارد یورو (9/10 میلیارد دلار) را برای در اختیار گرفتن کنترل کامل این تامین‌کننده برق بدهکار پیشنهاد داد.

دولت فرانسه قبلاً تقریباً 84 درصد از EDF را در اختیار داشت، در حالی که 15 درصد در دست سهامداران خصوصی بود و 1 درصد باقی مانده در اختیار کارکنان شرکت بود.

فرانسه تقریباً 70 درصد از برق خود را با استفاده از 56 رآکتور هسته‌ای تولید می‌کند که همگی توسط شرکت ای‌دی‌اف اداره می‌شوند.

با این حال، اکثر آنها با مشکلات فرسایشی مکرر مواجه شدند که با تعطیلی و یا دوره تعمیر و نگهداری خود باعث کاهش شدید تولید برق شدند.

کاهش تولید انرژی هسته ای منجر به افزایش چشمگیر هزینه برق در فرانسه در سال گذشته شد و ای‌دی‌اف را مجبور به خرید برق از بازارهای عمده فروشی برای پوشش کمبود تولید خود کرد که این امر منجر به تشدید بحران انرژی اروپا شد.

بدهی خالص مالی EDF در سال گذشته با 50 درصد افزایش به حدود 70 میلیارد دلار رسید و این در حالی بود که این شرکت یک رکورد ضرر و زیان را ثبت کرد.

ارسال نظر

تازه ها