کد خبر 152340

تولید صنعتی در روسیه افزایش یافت

اداره آمار روسیه موسوم به روستات Rosstat در گزارشی اعلام کرد که تولید صنعتی این کشور در آوریل ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵.۲ درصد افزایش یافته است.

تولید صنعتی در روسیه افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، اداره آمار روسیه موسوم به روستات Rosstat روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که تولید صنعتی این کشور در آوریل 2023 نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.2 درصد افزایش یافته است.

بر اساس داده‌های این اداره، تولید کارخانه‌ها از ژانویه تا آوریل 0.6 درصد رشد داشته است که نشان می‌دهد این کشور از دوره‌ای که در طی آن صنعت از تأثیر اولیه تحریم‌های غرب متزلزل شده بود عبورکرده و به شرایط قبل بازگشته است.

بر اساس گزارش روستات، تولید در مقایسه ماه به ماه 5 درصد کاهش نشان می‌دهد اما با در نظر گرفتن عوامل فصلی، 1.7 درصد نسبت به مارس افزایش یاته است.

شاخص تولید صنعتی روسیه تقریباً یک سال از زمان اعمال محدودیت‌های بین‌المللی رو به کاهش بود، تا اینکه این روند در ماه مارس معکوس شد و این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.2 درصد افزایش یافت.

این افزایش که عمدتاً ناشی از پویایی در صنعت تولید بود، در ماه آوریل با سرعت بیشتری ادامه یافت. آخرین ارقام نشان می‌دهد که تولید 8 درصد رشد سالانه داشته در حالی که تولید مواد معدنی 3.1 درصد افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش، تولید زغال سنگ روسیه نسبت به سال قبل 8.4 درصد افزایش یافت و استخراج سنگ معدن فلز نیز 0.5 درصد رشد کرد. این در حالی است که استخراج سایر مواد معدنی 12.4 درصد کاهش یافته است.

محصولات فلزی آماده نیز به استثنای ماشین آلات و تجهیزات با جهش 30 درصدی بیشترین افزایش را داشته‌اند. صنعت کامپیوتر، الکترونیک و محصولات نوری 23.8 درصد، تجهیزات الکتریکی 29.3 درصد، در حالی که سایر وسایل نقلیه و تجهیزات 11.7 درصد افزایش یافت و تولید مبلمان نیز 14.4 درصد رشد کرد.

ارسال نظر

تازه ها