کد خبر 151924

کاهش فعالیت‌های تولیدی در منطقه یورو سرعت گرفت

در 20 کشوری که ارز رایج آن‌ها یورو است، شاخص مدیران خرید (PMI) برای بخش تولید از 45.8 واحد در آوریل به 44.6 در ماه می رسیده است.

کاهش فعالیت‌های تولیدی در منطقه یورو سرعت گرفت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بر اساس بررسی مؤسسه "اس‌اند‌پی گلوبال"، با کاهش تقاضای جهانی برای کالاها و خدمات، فعالیت‌های تولیدی در 20 کشوری که ارز رایج آن‌ها یورو است، با بیشترین سرعت خود از زمان همه گیری کرونا افت کرده است.

این گزارش که روز سه‌شنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که شاخص مدیران خرید (PMI) برای بخش تولید از 45.8 واحد در آوریل به 44.6 در ماه می رسیده است. این شاخص در صورتی که کمتر از 50 باشد نشان دهنده کاهش فعالیت تولیدی و درصورتی که بیشتر از 50 باشد نشان دهنده افزایش فعالیت تولیدی است.

شاخص مشابهی که برای خدمات استفاده می‌شود نیز به پایین‌ترین حد خود در دو ماه گذشته سقوط کرد، اگرچه رقم 55.9 آن همچنان حاکی از افزایش فعالیت بود.

این داده‌ها نشان می‌دهد که عملکرد بهتر بخش خدمات نسبت به بخش تولید، بیشترین شکاف این دو بخش از ژانویه 2009 را رقم زده است.

این گزارش حاکی است که بزرگترین اقتصاد منطقه یورو یعنی آلمان در صدر فهرست رشد اقتصادی در ماه می بوده است. جایی که تولید با شدیدترین نرخ در 13 ماه گذشته رشد کرد، البته این رقم محدود به خدمات بوده است.

بر اساس گزارش اس‌اند‌پی  S&P، بزرگترین رشد تولید بخش خدمات آلمان از اوت 2021 با شدیدترین کاهش تولید کالاهای این کشور در شش ماه گذشته همزمان شده است.

فرانسه، دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو، با کاهش رشد بخش خدمات همراه با کاهش بیشتر در تولید کالا، شاهد رسیدن رشد خود به کمترین میزان در دوره رشد چهار ماهه فعلی بود.

این مطالعه همچنین نشان می دهد در حالی که بقیه مناطق حوزه یورو به طور کلی برای پنجمین ماه متوالی رشد اقتصادی را گزارش کردند، به دلیل رشد آهسته تر بخش خدمات و کاهش شدید بخش تولید، این رشد به کمترین میزان خود از فوریه رسیده است./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها