کد خبر 150441

افزایش قیمت جهانی نفت/ برنت ۷۹ دلار و ۵۴ سنت شد

امروز شنبه ۹ اردیبهشت، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 1 دلار و 17 سنت معادل 1.49 درصد افزایش به 79 دلار و 54 سنت رسید.

افزایش قیمت جهانی نفت/ برنت ۷۹ دلار و ۵۴ سنت شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، قیمت نفت بیش‌از 2 درصد در روز جمعه به‌دنبال خبر سوددهی شرکت‌های انرژی و کاهش تولید نفت آمریکا علی‌رغم افزایش تقاضا برای سوخت بالا رفت.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 1 دلار و 17 سنت معادل 1.49 درصد افزایش به 79 دلار و 54 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 2 دلار و 2 سنت معادل 2.70 درصد افزایش 76 دلار و 78 سنت معامله می‌شود.

 اما هر دوی این شاخص‌های نفتی دومین هفته پیاپی کاهش قیمت را تجربه می‌کنند. اطلاعات اقتصادی ناامیدکننده آمریکا و عدم اطمینان نسبت‌به سیاست افزایش نرخ بهره بر دورنمای تقاضا تأثیر گذاشته و باعث چهارمین ماه پیاپی کاهش قیمت نفت شده‌است.

 بازار کل هفته گذشته را نگران احتمال رکود اقتصاد و گسترش بحران بانکی به‌دنبال مشکلات بانک فرست ریپابلیک بود. اما خبرهای خوش‌بینانه نسبت‌به این بانک و اطلاعات مربوط به افزایش تقاضای نفت و کاهش تولید، شرایط را تغییر داده است.

 شرکت بیمه سپرده‌ فدرال آمریکا، وزارت خزانه‌داری این کشور و همچنین بانک فدرال رزرو آمریکا ازجمله نهادهای دولتی هستند که جلساتی با شرکت‌های مالی جهت حل مشکل بانک فرست ریپابلیک تشکیل داده‌اند.

 اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد تولید نفت خام این کشور در فوریه به پایین‌ترین رقم از ماه دسامبر یعنی 12.5 میلیون بشکه در روز رسید. تقاضا برای سوخت هم تا حدود 20 میلیون بشکه در روز افزایش یافته که بالاترین رقم از ماه نوامبر را نشان می‌دهد.

 طبق اطلاعات این اداره، ذخایر نفت خام و بنزین آمریکا بیش‌ازحد انتظار در هفته گذشته کاهش یافته و تقاضا برای سوخت خودرو بالا رفته است.

 شرکت‌های نفت اکسون موبیل و شورون با تقاضای بالا مواجه هستند و و روند کاهش هزینه‌ها را که طی بحران کرونا اجرایی کرده بودند ادامه می‌دهند.

 نگرانی درمورد سیاست افزایش نرخ بهره و تأثیر آن بر تقاضا باعث کاهش قیمت نفت در هفته‌ها و ماه‌های اخیر شده‌است. نفت خام برنت حدود 3 درصد در این هفته و 5 درصد در هفته گذشته کاهش قیمت داشت. قیمت نفت آمریکا هم 1 درصد در این هفته و 6 درصد در هفته گذشته پایین آمد.

ارسال نظر

تازه ها