کد خبر 150000

برنامه ترکیه برای صادرات ۴۰ میلیارد متر مکعب گاز

فاتح دومنز، وزیر انرژی ترکیه در مصاحبه با شبکه NTV اعلام کرد که این کشور می‌تواند سالانه تا ۴۰ میلیارد متر مکعب گاز در مرکز تجارت بین‌المللی خود که اکنون در حال ایجاد است، بفروشد.

برنامه ترکیه برای صادرات ۴۰ میلیارد متر مکعب گاز

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فاتح دومنز، وزیر انرژی ترکیه در مصاحبه با شبکه NTV اعلام کرد که این کشور می‌تواند سالانه تا 40 میلیارد متر مکعب گاز در مرکز تجارت بین‌المللی خود که اکنون در حال ایجاد است، بفروشد.

وی گفت: از حدود 100 میلیارد متر مکعب گازی که وارد می کنیم، حدود 60 میلیارد آن را مصرف می کنیم. بنابراین، می‌توانیم 40 میلیارد متر مکعب باقیمانده را بفروشیم.

وزیر انرژی ترکیه در ادامه افزود: برای این منظور، یک مرکز تجارت گاز در حال ایجاد است. ما توسط تامین کنندگان یعنی روسیه، ایران، آذربایجان، کشورهای عرضه کننده گاز مایع حمایت شدیم، اما این یک بازار است و بدون خریدار، مرکز تجارت معنا ندارد.

دومنز گفت: ما قصد داریم منطقه مجاور خود را به بازار فروش این گاز تبدیل کنیم. این منطقه شامل کشورهای بالکان و اروپا می‌شود.

این مقام ترکیه در ادامه گفت: ما اخیراً ارسال گاز مایع به بلغارستان را آغاز کردیم که در ابتدا از ایده مرکز تجارت حمایت کرد. ما با مقدونیه صحبت کردیم و آنها گفتند که می توانند گاز بخرند. رومانی در مورد انتقال گاز از طریق ما کاملا مثبت بوده است. مذاکرات ادامه دارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی خود در مجمع هفته انرژی روسیه در اکتبر 2022 پیشنهاد ایجاد بزرگترین مرکز تجارت گازی اروپا در ترکیه را مطرح کرد و خواستار تغییر مسیر حجم گازی که ترانزیت آن دیگر از طریق خط لوله نورد استریم امکان‌پذیر نبود، به این مرکز شد.

به گفته وی، این ممکن است به معنای ساخت یک سیستم خط لوله گاز دیگر و ایجاد یک هاب در ترکیه باشد که از طریق آن گاز به کشورهای ثالث و در درجه اول اروپایی در صورت تمایل آنها تامین شود.

آنکارا از این ابتکار استقبال کرد و اعلام کرد که بخش قابل توجهی از زیرساخت ها برای ایجاد هاب و مرکز تجارت گاز در استانبول آماده است. آنکارا همچنین روند ایجاد تغییرات قانونی را برای ایجاد قوانین لازم برای عملیات این هاب آغاز کرده است.

ارسال نظر

تازه ها