کد خبر 149798

نرخ تورم در آرژانتین از ۱۰۰ درصد گذشت

نرخ تورم در آرژانتین طی ماه مارس به شدت نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به رقم ۱۰۴.۳ درصد رسید که بالاترین نرخ از سال ۱۹۹۱ محسوب می‌شود.

نرخ تورم در آرژانتین از ۱۰۰ درصد گذشت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، بر اساس داده های موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین (INDEC)  که روز جمعه منتشر شد، نرخ تورم در ماه مارس به شدت نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به رقم 104.3 درصد رسید که بالاترین نرخ از سال 1991 محسوب می‌شود.

نرخ تورم ماهانه آرژانتین در این ماه به 7.7 درصد رسید که بالاتر از میانگین پیش بینی تحلیلگران مورد نظر بلومبرگ یعنی 7 درصد بود. اقتصاددانان مورد نظر رویترز چشم انداز بدبینانه 7.1 درصدی را ارائه کرده بودند.

بر اساس این گزارش، نرخ کلی تورم در دوره سه ماهه نخست سال جاری میلادی 21.7 درصد بوده است.

در ماه فوریه، نرخ تورم به 102.5 درصد رسید، به این معنی که قیمت بسیاری از کالاهای مصرفی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از دو برابر شده است.

بیشترین افزایش و بیشترین تأثیر بر شاخص کل تورم مربوط به هزینه آموزش است که رشد ماهانه 29.1 درصدی را تجربه کرده است. این افزایش چشمگیر هزینه به شروع سال تحصیلی نسبت داده شده است.

دو شاخص پوشاک و همچنین مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی که افزایش آن عمدتاً ناشی از افزایش قیمت گوشت، لبنیات و تخم‌مرغ بوده، به ترتیب 9.4 درصد و 9.3 درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.

همچنین، به دلیل شیوع آنفولانزای مرغی در آرژانتین، قیمت مرغ و تخم مرغ بیش از 25 درصد افزایش یافت.

این در حالی است که آرژانتین چند سال متوالی در میان کشورهایی بوده که بالاترین نرخ تورم را تجربه کرده است. بوئنوس آیرس مدت‌ها تلاش کرده است تا تورم را مهار کند، اما اختلافات سیاست اقتصادی این کشور را مخدوش کرده است. تابستان گذشته، سه وزیر اقتصاد در فاصله تنها چهار هفته با عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی جانشین یکدیگر شدند.

در ماه دسامبر، صندوق بین المللی پول (IMF) کمک مالی 6 میلیارد دلاری دیگر را برای این کشور تصویب کرد. این آخرین پرداخت برای آرژانتین در یک برنامه 30 ماهه بود که انتظار می رود در مجموع به 44 میلیارد دلار برسد.

ارسال نظر

تازه ها