کد خبر 149687

صادرات دوباره نفت شمال عراق وابسته به مذاکرات با ترکیه

دیر امور رسانه‌های خارجی دولت اقلیم کردستان عراق گفت تمام مسائل مربوط به نفت در دستان بغداد و ترکیه است که هنوز به هیچ توافقی برای ازسرگیری جریان نفت نرسیده‌اند.

صادرات دوباره نفت شمال عراق وابسته به مذاکرات با ترکیه

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صادرات نفت از شمال عراق به بندر جیهان ترکیه 3 هفته است پس‌از حکم دادگاه به نفع عراق متوقف شده‌است. آنکارا باید به‌خاطر صادرات غیرقانونی اقلیم کردستان عراق، خسارت به بغداد پرداخت کند.

 اتاق بازرگانی بین‌المللی در 23 ماه مارس به ترکیه دستور داد بابت واردات غیرقانونی نفت اقلیم کردستان عراق بین سال‌های 2014 تا 2018، 1.5 میلیارد دلار خسارت به بغداد پرداخت کند.

 ترکیه در پاسخ به این حکم جریان 450 هزار بشکه در روز نفت را متوقف کرده و قصد دارد درمورد این حکم مذاکره کند. بعلاوه، یک پرونده دیگر مربوط به واردات غیرقانونی از 2018 وجود دارد که باید حل‌وفصل شود.

 طبق گفته منابع، اپراتورهای خط لوله هیچ دستورالعملی برای ازسرگیری جریان نفت در این منطقه دریافت نکرده‌اند و بغداد هم هیچ درخواستی از ترکیه برای بازگشایی خط لوله‌ها نداشته است.

 لاوک غفوری، مدیر امور رسانه‌های خارجی دولت اقلیم کردستان عراق گفت تمام مسائل مربوط به نفت در دستان بغداد و ترکیه است که هنوز به هیچ توافقی برای ازسرگیری جریان نفت نرسیده‌اند.

 برخی منابع می‌گویند ترکیه به‌دنبال مذاکره درمورد خسارت 1.5 میلیارد دلاری است که باید به عراق بپردازد. شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) هم منتظر حل‌وفصل برخی مسائل فنی با وزارت منابع طبیعی دولت کردستان برای ازسرگیری جریان نفت است. دولت فدرال عراق و دولت منطقه‌ای کردستان در چهارم آوریل یک قرارداد موقت با امید ازسرگیری جریان نفت در این منطقه امضا کردند.

 با توجه به صادرات 375 بشکه در روز نفت از این منطقه، توقف جریان نفت حدود 550 میلیون دلار از درآمد عراق کم کرده‌است./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها