کد خبر 149323

پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی در ۵ سال آینده

کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول (IMF) گفت که انتظار دارد رشد اقتصاد جهانی در پنج سال آینده حدود سه درصد باقی بماند.

پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی در ۵ سال آینده

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که رشد اقتصاد جهانی در پنج سال آینده حدود سه درصد خواهد بود.

به نقل از اکونومی، کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول (IMF) گفت که انتظار دارد رشد اقتصاد جهانی در پنج سال آینده حدود سه درصد باقی بماند.

جورجیوا اظهار کرد که این رقم پایین‌ترین پیش‌بینی رشد میان‌مدت این آژانس مالی از سال ۱۹۹۰ و بسیار کمتر از میانگین ۳.۸ درصد از دو دهه گذشته است.

وی افزود که این نرخ رشد همچنین کاهش فقر و التیام آسیب‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا را دشوارتر خواهد کرد.

مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول خاطرنشان کرد که رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ به دلیل جنگ روسیه علیه اوکراین و پیامدهای گسترده آن، تقریبا به نصف یعنی از ۶.۱ درصد به ۳.۴ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

جورجیوا بیان کرد: «کاهش رشد در سال جاری علیرغم انعطاف‌پذیری شگفت‌انگیز بازارهای کار، هزینه‌های مصرف‌کننده در بیشتر اقتصادهای پیشرفته و افزایش رشد ناشی از بازگشایی چین ادامه یافته است».

رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت که فعالیت‌های اقتصادی در ایالات‌متحده و منطقه یورو که در آنها نرخ‌های بهره بالاتر بانک‌های مرکزی آن بر تقاضا تاثیر داشته، در حال کاهش است و پیش‌بینی کرد که در سال جاری حدود ۹۰ درصد از اقتصادهای پیشرفته شاهد کاهش نرخ رشد خود خواهند بود.

ارسال نظر

تازه ها