کد خبر 148809

تورم سالانه در فروشگاه‌های انگلیس رکورد زد

تورم کلی قیمت در مغازه‌ها از 8.4 درصد در ماه فوریه به 8.9 درصد رسید که بزرگترین افزایش از زمان شروع ردیابی شاخص BRC در سال 2005 محسوب می‌شود.

تورم سالانه در فروشگاه‌های انگلیس رکورد زد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رویترز روز سه شنبه با استناد به داده های کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا (BRC) در گزارشی اعلام کرد که تورم سالانه در فروشگاه‌های این کشور طی ماه مارس به بالاترین حد خود در حداقل 18 سال گذشته رسیده است.

بر اساس این گزارش، تورم کلی قیمت در مغازه‌ها از 8.4 درصد در ماه فوریه به 8.9 درصد رسید که بزرگترین افزایش از زمان شروع ردیابی شاخص BRC در سال 2005 محسوب می‌شود.

این افزایش عمدتاً ناشی از قیمت مواد غذایی بود که نسبت به سال گذشته شاهد 15 درصد رشد بوده است.

این رقم با داده‌های رسمی منتشر شده در هفته گذشته مرتبط است که نشان می‌دهد تورم مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی به 18 درصد رسیده که بالاترین میزان از سال 1977 است.

به گفته هلن دیکینسون، مدیر عامل کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا، افزایش قیمت شکر عامل اصلی تورم در ماه مارس بود، در حالی که قیمت میوه و سبزیجات نیز به دلیل کاهش برداشت‌ها در اروپا و شمال آفریقا و همچنین کاهش ارزش پوند که واردات را پرهزینه تر کرد، افزایش یافت.

دیکینسون در توضیح این داده ها هشدار داد: تورم قیمت فروشگاه‌ها هنوز به اوج خود نرسیده است.

در عین حال، طبق یک نظرسنجی اخیر توسط مؤسسه کانتار Kantar که در حوزه تحلیل بازار فعال است، افزایش قیمت مواد غذایی در این کشور ممکن است مصرف کنندگان را مجبور به پرداخت 800 پوند (1000 دلار) اضافی برای خرید مواد غذایی در سال جاری میلادی کند.

شاخص خرید صبحانه بلومبرگ همچنین هفته گذشته نشان داد که هزینه یک سبد کالایی که برای تهیه صبحانه سنتی انگلیسی استفاده می‌شود در ماه فوریه نسبت به زمان مشابه سال گذشته بیش از 22 درصد افزایش یافته و به بیش از 35 پوند (43 دلار) رسیده است.

بر اساس گزارش دفتر آمار ملی بریتانیا (ONS)، این کشور از بدترین تورم خود در یک نسل رنج می برد.

تورم کلی قیمت مصرف کننده از 10.1 درصد در ماه ژانویه به 10.4 درصد در ماه گذشته جهش کرد و امیدواری‌ها برای روند کاهشی تورم پس از سه ماه کاهش متوالی را از بین برد.

ارسال نظر

تازه ها