کد خبر 148326

اردوغان از تمدید توافقنامه صادرات غلات اوکراین برای دو ماه دیگر خبر داد

رئیس جمهوری ترکیه از تمدید توافقنامه صادرات غلات اوکراین برای دو ماه دیگر خبر داد و گفت که مذاکرات و میانجیگری ما برای تمدید توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه به نتیجه رسید.

اردوغان از تمدید توافقنامه صادرات غلات اوکراین برای دو ماه دیگر خبر داد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رجب طیب اردوغان روز شنبه اضافه کرد: مذاکرات ترکیه با طرف های روسی و اوکراینی به تمدید توافق عبور غلات از دریای سیاه منجر شد.

به گزارش آناتولی، رئیس جمهور ترکیه افزود: امروز مدت توافق قبلی درباره عبور غلات که از مهمترین موضوعات مورد تفاهم میان دو طرف درگیری است، به پایان می رسید.

وزارت دفاع ترکیه روز چهارشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای از روسیه برای تمدید فعالیت راهگذر انتقال غلات اوکراین برای دو ماه دیگر قدردانی کرد.

وزارت دفاع ترکیه در این بیانیه از ادامه مذاکره و هماهنگی با طرفین و مراجع بین المللی برای فعال ماندن این راهگذر خبر داد و اضافه کرد: زمان فعالیت «راهگذر غلات» که با تلاش ترکیه برای از بین بردن خطر «بحران غذایی» ناشی از جنگ روسیه و اوکراین ایجاد شده، در ۱۸ مارس ۲۰۲۳ (۲۷ اسفندماه ۱۴۰۱) به پایان می‌رسید ولی برای دو ماه دیگر تمدید شد.

وزارت دفاع ترکیه در این بیانیه با اشاره به انتقال بالغ بر ۲۴ میلیون تن غلات از طریق این راهگذر به مقصد کشورهای مختلف اعلام کرد: مذاکره در زمینه آسان سازی فرایند صادرات فرآورده‌های غذایی و کودهای شیمیایی فدراسیون روسیه به بازارهای بین‌المللی نیز در قالب قرارداد فعالیت راهگذر غلات ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، پس از آغاز درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین و توقف صادرات غلات اوکراین و کمبود برخی محصولات غلات در بازارها جهانی به خصوص بروز مشکل در تامین امنیت غذایی در برخی نقاط جهان، تابستان سال گذشته با ابتکار ترکیه یک «مرکز هماهنگی مشترک» با مشارکت سازمان ملل با هدف انتقال ایمن غلات تولید اوکراین در استانبول ایجاد شد.

این توافق که در نتیجه تلاش‌ها برای جلوگیری از بحران غذایی در سراسر جهان حاصل شد، شامل خروج کشتی‌ها از بنادر اوکراین و نیز ارسال غلات به بنادر این کشور توسط کشتی‌های تحت کنترل این مرکز فعال در ترکیه بوده و تاکنون به اجرا درآمده است.

۴۰ درصد غلات عبوری از این راهگذر به اروپا، ۳۰ درصد به آسیا، ۱۳ درصد به ترکیه، ۱۲ درصد به آفریقا و پنج درصد هم به خاورمیانه منتقل شده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها