کد خبر 147820

نرخ تورم در سوئیس شتاب گرفت

قیمت مصرف‌کننده در سوئیس طی ماه گذشته میلادی 3.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و بالاتر از میانگین تخمین بلومبرگ یعنی 3.1 درصد بود.

نرخ تورم در سوئیس شتاب گرفت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، داده‌های اداره آمار فدرال سوئیس که روز دوشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد نرخ تورم در این کشور طی ماه فوریه به‌طور غیرمنتظره‌ای شتاب گرفته که دلیل عمده آن افزایش شدید قیمت بلیط هواپیما، اجاره و هزینه‌های انرژی بوده است.

قیمت مصرف‌کننده در این کشور طی ماه گذشته میلادی 3.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و بالاتر از میانگین تخمین بلومبرگ یعنی 3.1 درصد بود.

این رسانه گفت: جهش (تورم در) فوریه منعکس‌کننده افزایش قیمت حمل‌ونقل هوایی، مسافرت در تعطیلات، اجاره و بنزین است که نشان می‌دهد بانک مرکزی این کشور باید سیاست‌های پولی خود را سخت‌تر کند.

این داده‌ها نشان می‌دهد که نرخ تورم هسته در سوئیس که قیمت انرژی و مواد غذایی در آن محاسبه نمی‌شود، نیز برای سومین ماه متوالی شتاب گرفت و به 2.4 درصد رسید.

توماس جردن، رئیس بانک مرکزی سوئیس دراین‌باره گفت که این کشور اگرچه توانسته است پایین‌ترین نرخ تورم را بین اقتصادهای بزرگ اروپایی حفظ کند، اما رشد مداوم قیمت‌ها احتمالاً این بانک را مجبور به افزایش نرخ (بهره) خواهد کرد زیرا نوسانات تورمی قوی‌تر از آن چیزی است که بانک مرکزی سوئیس بتواند آن را "تحمل کند".

بر اساس این گزارش، نرخ تورم در این کشور طی ماه ژانویه 3.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که ناشی از افزایش قیمت گاز و برق بود.

این نرخ همچنین از پیش‌بینی‌های 2.9درصدی اقتصاددانان فراتر رفت و بالاترین رقم از اوت 2022 محسوب می‌شود.

قیمت مسکن و انرژی 5.1 درصد افزایش یافت، در حالی که هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی 4.7 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت. قیمت گاز به‌تنهایی 40.3 درصد در ماه ژانویه نسبت به سال قبل افزایش یافت، در حالی که برق 25.5 درصد افزایش یافت.

بانک مرکزی این کشور همچنین ابراز نگرانی کرده است: در زمان حاضر احتمال اینکه شرکت‌ها سنگینیِ افزایش قیمت‌ها را به مشتریان خود منتقل کنند، زیاد است.

ارسال نظر

تازه ها