کد خبر 147819

در ۲ ماه ابتدایی سال جاری،

کسری بودجه روسیه به ۳۴ میلیارد دلار رسید

کسری بودجه‌ فدرال روسیه در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی تا 2.58 تریلیون روبل (34.19 میلیارد دلار) افزایش یافته است.

کسری بودجه روسیه به ۳۴ میلیارد دلار رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، وزارت دارایی روسیه در روز دوشنبه اعلام کرد کسری بودجه‌ فدرال این کشور در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی تا 2.58 تریلیون روبل (34.19 میلیارد دلار) افزایش یافته است که نتیجه افزایش شدید هزینه‌های مسکو در بحبوحه کاهش درآمد آن به‌دنبال پایین آمدن فروش نفت و گاز این کشور است.

 اقتصاد روسیه در برابر تحریم‌های غربی که به‌خاطر جنگ این کشور در اوکراین اعمال شده به‌طرز غیرمنتظره‌ای مقاوم بوده‌است. اما به‌نظر می‌رسد بازگشت به زمان قبل‌از کسری بودجه تا مدت‌ها ممکن نیست، چون بیشتر هزینه‌های دولت به مخارج نظامی اختصاص یافته و سقف قیمت تعیین‌شده برای نفت و محصولات نفتی مسکو درآمد صادرات انرژی این کشور را کاهش داده است.

 اطلاعات اولیه وزارت دارایی روسیه نشان می‌دهد درآمد نفت و گاز این کشور در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی 46.4 درصد نسبت‌به همین دوره در سال گذشته کاهش یافته و به 947 میلیارد روبل رسیده است. درآمد کلی بودجه روسیه در این دو ماه 24.8 درصد پایین آمده‌است.

 هزینه‌های روسیه در ژانویه و فوریه 51.5 درصد افزایش داشت و به 5.74 تریلیون روبل رسید. این کشور در همین دوره در سال گذشته میلادی 415 میلیارد روبل مازاد بودجه را ثبت کرده بود.

 اطلاعات وزارت دارایی روسیه نشان می‌دهد کسری بودجه ماهانه این کشور در فوریه تا 821 میلیارد روبل کاهش یافته است. درحالی‌که در ژانویه به رکورد 1.76 تریلیون روبل رسیده بود.

 مهار کسری بودجه روسیه نگرانی بازار درمورد سخت‌تر شدن سیاست‌های پولی بانک مرکزی این کشور را کاهش داده است. بانک مرکزی روسیه هشدار داده بود افزایش بیشتر کسری بودجه باعث می‌شود نرخ بهره نسبت‌به 7.5 درصد فعلی افزایش یابد. نشست آینده این بانک جهت تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره در هفدهم مارس برگزار می‌شود.

ارسال نظر

تازه ها