کد خبر 147764

اقتصاددان آمریکایی: اتحادیه اروپا باید برای رکود تورمی آماده شود

جفری ساکس، اقتصاددان مشهور آمریکایی طی اظهاراتی هشدار داد که اتحادیه اروپا و منطقه یورو در آستانه رکود تورمی قرار دارد.

اقتصاددان آمریکایی: اتحادیه اروپا باید برای رکود تورمی آماده شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، جفری ساکس، اقتصاددان مشهور آمریکایی طی اظهاراتی هشدار داد که اتحادیه اروپا و منطقه یورو در آستانه رکود تورمی قرار دارد.

رکود تورمی اصطلاحاً به دوره ای از رکود اقتصادی گفته می‌شود که با تورم بالا و افزایش شدید بیکاری همراه است.

به گفته ساکس که مغز متفکر اصلاحات "شوک درمانی" در دهه 1990 در روسیه بوده است، کاهش اخیر "تورم سرفصل" در منطقه یورو یک اتفاق موقتی است چرا که شامل قیمت‌های مواد غذایی تازه و حامل‌های انرژی می‌شود که بسیار پرنوسان هستند و به سرعت تغییر می‌کنند.

با این حال، تورم هسته، که این ارقام را حذف می‌کند و بنابراین تصویر واضح‌تری از فشارهای اساسی در اقتصاد ارائه می‌دهد، ماه گذشته میلادی به رکورد جدیدی رسید که نشان‌دهنده این است که اقتصاد منطقه یورو ممکن است در بلندمدت به سمت بحران پیش برود.

ساکس گفت: علیرغم کاهش نرخ تورم سرفصل، تورم هسته در اروپا همچنان رو به افزایش است و این در حالی است که اقتصاد این منطقه به سمت رکود می رود. برای رکود تورمی آماده شوید!

بر اساس داده های یورواستات، تورم سرفصل در 20 کشور منطقه یورو در ماه فوریه نسبت به ماه قبل از آن اندکی کاهش یافت و از 8.6 درصد به 8.5 درصد رسید.

کارشناسان این روند را به کاهش قیمت انرژی ناشی از آب و هوای معتدل غیرمعمول در فصل سرما و کاهش تقاضا نسبت می‌دهند.

از سوی دیگر، تورم هسته در اروپا به میزان 5.6 درصد افزایش یافت که بالاترین رقم برای این شاخص محسوب می‌شود.

افزایش تورم هسته احتمالا بانک مرکزی اروپا را مجبور به افزایش نرخ بهره خواهد کرد، که اغلب رشد اقتصادی را متوقف می کند یا حتی اقتصاد را به سمت رکود سوق می دهد، که دوره ای از رشد منفی رخ خواهد داد.

ساکس اولین کسی نیست که درباره رکود تورمی در حال وقوع هشدار می دهد.

یکی دیگر از اقتصاددانان مشهور به نام نوریل روبینی، ماه‌هاست که می‌گوید اقتصاد جهان به سمت "بحران بدهی و رکود تورمی" پیش می‌رود.

ارسال نظر

تازه ها