کد خبر 147572

گفتگوی صدراعظم آلمان با جو بایدن درباره اوکراین و چین

اولاف شولتس و جو بایدن در دیدار امروز جمعه خود قرار است ضمن هماهنگی‌های ویژه در مورد جنگ اوکراین، در خصوص تسلیح احتمالی روسیه از سوی چین نیز گفت‌وگو کنند.

گفتگوی صدراعظم آلمان با جو بایدن درباره اوکراین و چین

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا و «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان، در دیدار امروز جمعه خود بر جنگ در اوکراین و همچنین نگرانی ها بر سر ارسال تسلیحات مرگبار پکن به مسکو متمرکز خواهند شد.

این مقام دولتی دیروز پنجشنبه افزود که قرار است دو رئیس جمهور به مدت یک ساعت با یکدیگر دیدار کنند. گفته می شود هدف از این نشست فرصتی برای هماهنگی ویژه در مورد اوکراین بوده و در عین حال دو طرف بر گفت و گو در مورد چین نیز صحبت می کنند.

به گفته این مقام آمریکایی، واشنگتن تا کنون شواهدی مبنی بر ارائه کمک های تسلیحاتی مرگبار چین به روسیه بدست نیاورده، اما از نزدیک وضعیت را دنبال می کند.

شولتس که آخرین بار درست قبل از حمله روسیه به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ اسفند) از کاخ سفید دیدار کرده بود، دیروز پنجشنبه از چین خواست برای روسیه سلاح نفرستد و بر مسکو فشار بیاورد تا نیروهایش را از اوکراین خاج کند.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا هم این هفته گفت اگر چین در جنگ اوکراین به روسیه کمک کند، در روابط این کشور با کشورهای سراسر جهان مشکلات جدی پیش خواهد آمد.

اما چین هرگونه قصد تسلیح روسیه را رد کرده و در عین حال به کشورهای غربی که به اوکراین تسلیحات می‌رسانند، هشدار داده است که چنین حمایتی صلح به دنبال ندارد و بر آتش جنگ می افزاید.

همزمان چهار مقام دولت آمریکا در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرده اند که واشنگتن به متحدان نزدیک خود در مورد احتمال اعمال تحریم های جدید علیه چین در صورت ارائه تسلیحات به روسیه خبر داده است.

این مقامات آمریکایی در اظهارات خود با اشاره به بیانیه اخبر گروه هفت، خاطرنشان کردند که واشنگتن همین حالا هم علیه بازیگران ثالثی که در جنگ اوکراین به روسیه کمک می کنند، اقداماتی انجام داده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها