کد خبر 147425

افزایش صادرات زغال‌سنگ روسیه به چین

سرکنسولگری روسیه در شمال شرقی استان هاربین اعلام کرد صادرات زغال سنگ روسیه به چین نسبت به سال گذشته ۲۱۴ درصد افزایش یافته است.

افزایش صادرات زغال‌سنگ روسیه به چین

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با بهبود وضعیت صنعت زغال سنگ در چین، پس از همه‌گیری، پکن، مصرف سوخت فسیلی را افزایش داده است.

روز دوشنبه سرکنسولگری روسیه در شمال شرقی استان هاربین اعلام کرد صادرات زغال سنگ روسیه به چین از طریق گذرگاه راه آهن Zabaikalsk-Manzhouli نسبت به سال گذشته ۲۱۴ درصد افزایش یافته است. این کنسولگری اعلام کرد که در ۴۰ روز اول سال ۲۰۲۳، عرضه از ۴۳۸ هزار تن فراتر رفت و بیش از ۶۲۰۰ واگن باری زغال سنگ به چین صادر شد. این کشور آسیا از زغال سنگ روسیه برای تولید برق و گرما در استان‌های هیلونگجیانگ، جیلین و لیائونینگ و همچنین در شرق منطقه خودمختار مغولستان داخلی استفاده می‌کند.

در اوایل این ماه، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت که مسکو عرضه زغال سنگ به چین را ۱۱.۲ درصد افزایش داد و به ۵۹.۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رساند. عرضه زغال سنگ برای صنعت فولاد در مقایسه با سال گذشته بیش از دو برابر شده است. افزایش صادرات زغال سنگ روسیه به چین در حالی رخ می‌دهد که مسکو تجارت خود را به دنبال ممنوعیت واردات زغال سنگ از سوی اتحادیه اروپا منحرف کرده است. در همین حال، پکن به طور قابل توجهی مصرف زغال سنگ را افزایش داده در حالی که فعالیت صنعتی آن پس از سه سال محدودیت‌های کووید احیا شده است. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک و مانیتور انرژی جهانی، علی رغم برنامه‌های خود برای کاهش استفاده از سوخت فسیلی، سال گذشته، این کشور بیشترین تعداد نیروگاه‌های جدید با سوخت زغال سنگ را از سال ۲۰۱۵ تاکنون تصویب کرده است./ایبنا

ارسال نظر

تازه ها