کد خبر 146892

افزایش ۴۰۰ درصدی واردات هند از روسیه

داده های وزارت بازرگانی هند نشان می‌دهد که واردات این کشور از روسیه تا کنون ۴۰۰ درصد در سال مالی جاری افزایش یافته است.

افزایش ۴۰۰ درصدی واردات هند از روسیه

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، وب سایت خبری نیکی آسیا روز جمعه با استناد به آخرین داده های وزارت بازرگانی هند گزارش داد که واردات این کشور از روسیه تا کنون 400 درصد در سال مالی جاری افزایش یافته است.

علت رشد این رقم به واردات محموله‌های بزرگ و با تخفیف نفت خام از روسیه در بحبوحه تحریم های غرب نسبت داده می شود؛ تحریم‌هایی که اخیراً صادرات دریایی نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه از جمله سوخت وسایل نقلیه را هدف قرار داده است.

گزارش‌ها حاکی است که روسیه در 10 ماهه اول سال مالی جاری منتهی به مارس، پس از چین، امارات متحده عربی و ایالات متحده، چهارمین "کشور تأمین کننده واردات کالای" هند بود.

ارزش کل واردات این کشور از روسیه به 37.31 میلیارد دلار رسید که نسبت به 7.71 میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل، رشد 384 درصدی را نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، روسیه 6.2 درصد از کل واردات این کشور واقع در منطقه جنوب آسیا را در این دوره به خود اختصاص داده است.

سونیل بارثوال، وزیر بازرگانی هند، در این باره گفت: (هند) نفت خام بسیاری خریده، آن را به فرآورده های نفتی تصفیه شده تبدیل کرده و فروخته است.

صادرات فرآورده های نفتی هند نیز افزایش قابل توجهی داشته است. از آوریل 2022 تا ژانویه 2023، این صادرات از نظر پولی به 78.58 میلیارد دلار رسید که در دوره مشابه سال مالی قبل 50.77 میلیارد دلار بود.

هند که سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان است و بیش از 80 درصد نیاز خود را وارد می کند، بیش از 60 درصد نفت خام خود را از کشورهای خاورمیانه خریداری می کند.

در ماه دسامبر، وزیر امور خارجه هند تأکید کرد که پالایشگاه های هندی بهترین معاملات را در هر کجا که بشود دنبال خواهند کرد.

وی گفت: مایلم این موضوع را روشن کنم که ما از شرکت‌هایمان نمی‌خواهیم که نفت روسیه را خریداری کنند. ما از شرکت های خود می خواهیم نفتی را خریداری کنند که بهترین گزینه ای است که می توانند دریافت کنند. حالا بستگی به این دارد که بازار چه چیزی را نشان دهد.

ارسال نظر

تازه ها