کد خبر 146783

حجم ذخایر اضطراری گاز اروپا به زیر ۶۵ درصد رسید

حجم ذخایر اضطراری گاز طبیعی در تاسیسات زیرزمینی اروپا به زیر 65 درصد کاهش یافته است.

حجم ذخایر اضطراری گاز اروپا به زیر ۶۵ درصد رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، بر اساس داده‌های منتشر شده توسط شرکت زیرساخت گاز اروپا (GIE) که روز چهارشنبه منتشر شد، حجم ذخایر اضطراری گاز طبیعی در تاسیسات زیرزمینی اروپا به زیر 65 درصد کاهش یافته است.

اتحادیه اروپا در حال تلاش برای صرفه جویی در گاز در درجه اول به قیمت از دست دادن تقاضا در این صنعت است، در حالی که آب و هوای نسبتا معتدل نیز به کاهش مصرف انرژی کمک کرده است.

با این حال، طبق گزارش شرکت GIE، ذخایر فعلی گاز کمتر از سطح ثبت شده در دوره مشابه در سال 2020 است.

بر اساس این گزارش، تا 15 فوریه، مخازن گاز در اتحادیه اروپا 64.81 درصد پر بود و حجم کلی آن 70.55 میلیارد متر مکعب ثبت شده بود.

این داده ها نشان می‌دهد که حجم موجود گاز در تاسیسات ذخیره سازی در مجارستان به 51.45 درصد، در فرانسه به 50.43 درصد و در لتونی به 40.83 درصد کاهش یافته است.

در حال حاضر، این سطح از ذخیره‌سازی یک ضربه گیر برای اروپا فراهم می‌کند، اما تحلیلگران هشدار می‌دهند که اگر سرمای شدید در ماه مارس ذخایر گاز را بسوزاند و یا تقاضا از سوی چین به شدت بهبود یابد، قیمت گاز ممکن است دوباره سر به فلک بکشد.

شرکت GIE پیش‌بینی می‌کند که در زمستان امسال، حجم موجود گاز در تاسیسات ذخیره‌سازی زیرزمینی با 60 میلیارد مترمکعب کاهش به مجموع 40 میلیارد متر مکعب خواهد رسید که 8 درصد کمتر از سطح میانگین ذخایر گاز در 5 سال گذشته خواهد بود.

در ماه ژانویه، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، ادعا کرد که اتحادیه اروپا واردات گاز از روسیه را 80 درصد کاهش داده است.

برای جبران کمبود گاز، اتحادیه اروپا به محموله های گاز طبیعی مایع (LNG) با قیمت بالا از ایالات متحده و قطر و افزایش واردات خط لوله از نروژ و آذربایجان متوسل شد. این امر منجر به جهش قیمت گاز طبیعی در اروپا و قیمت ال‌ان‌جی در آسیا در سه ماهه سوم سال 2022 شد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها