کد خبر 146586

هزینه هنگفت کشورهای اروپایی به دلیل بحران انرژی ناشی از قطع گاز روسیه

طبق گزارش یک اندیشکده اروپایی مستقر در شهر بروکسل، بسیاری از کشورهای اروپایی با قطع شدن گاز روسیه هزینه‌های هنگفتی برای تامین انرژی خود متحمل شده‌اند.

هزینه هنگفت کشورهای اروپایی به دلیل بحران انرژی ناشی از قطع گاز روسیه

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشا تودی، به گفته محققان اندیشکده بروگل (Bruegel) شهر بروکسل، کشورهای اروپایی نزدیک به ۸۰۰ میلیارد یورو برای جبران خسارت‌های ناشی از کمبود انرژی و افزایش هزینه‌های مربوط به آن متحمل شده‌اند.

تحلیلگران از دولت‌ها خواسته‌اند تا در هزینه‌های خود با هدف پرداخت یارانه برای خانوارها و مشاغل، در مواجهه با نوسانات شدید قیمت‌های گاز و برق در سال گذشته، هدفمندتر باشند.

به گفته محققان بروگل، کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سپتامبر ۲۰۲۱ تاکنون ۶۸۱ میلیارد یورو به هزینه‌های انرژی اختصاص داده اند.

این اندیشکده اروپایی بالا رفتن هزینه‌ها را ناشی از استفاده کشورهای منطقه از منابع گران‌تر انرژی در طول زمستان عنوان کردند. بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خاطر تحریم‌های ضد روسی از گاز وارداتی روسیه محروم شدند.

طبق گزارش ها، آلمان با اختصاص ۲۷۰ میلیارد یورو در صدر جدول هزینه ها قرار دارد، در حالی که بریتانیا، ایتالیا و فرانسه در رتبه‌های بعدی قرار دارند که هر کدام ۱۵۰ میلیارد یورو هزینه کردند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها