کد خبر 146433

نرخ تورم در مجارستان به رکورد ۲۵ درصد رسید

بر اساس آخرین ارقام اداره آمار مرکزی مجارستان (KSH)، نرخ تورم در این کشور در ماه ژانویه به ۲۵.۷ درصد رسید که در مقایسه با رقم ثبت شده در ماه قبل یعنی ۲۴.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

نرخ تورم در مجارستان به رکورد ۲۵ درصد رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، بر اساس آخرین ارقام اداره آمار مرکزی مجارستان (KSH) که روز جمعه منتشر شد، نرخ تورم در این کشور در ماه ژانویه به 25.7 درصد رسید که در مقایسه با رقم ثبت شده در ماه قبل یعنی 24.5 درصد افزایش نشان می‌دهد.

این افزایش به فشارهای شدید ناشی از قیمت‌ها در کشوری نسبت داده می شود که بازار کار آن با مشکل مواجه است.

اداره آمار مرکزی مجارستان تصریح کرد که قیمت حامل‌های انرژی و مواد غذایی بیشترین رشد را در سال گذشته داشته و قیمت‌ها در ژانویه 2.3 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، تورم مجارستان در حال حاضر بالاترین رتبه را در میان کشورهای اروپای مرکزی دارد. بانک مرکزی مجارستان برای حمایت از پول ملی، نرخ بهره را در بالاترین سطح اتحادیه اروپا نگه داشته است.

فورینت، ارز رایج مجارستان، به طور قابل توجهی تقویت شده است که تا حدی به دلیل کاهش ارزش دلار و سیاست های پولی سفت و سخت است.

در سال 2022، متوسط تورم در مجارستان افزایش یافت و به 14.5 درصد رسید که بالاترین رقم در 25 سال گذشته محسوب می‌شود.

چشم انداز بانک ملی مجارستان در دسامبر نشان می‌دهد که میانگین تورم در این کشور می تواند در سال 2023 حتی بیشتر هم بشود و تنها از اواسط این سال کاهش یابد.

داده‌های خرده‌فروشی منتشر شده در اوایل ماه جاری میلادی نشان داد که تورم به شدت به قدرت خرید مجارستانی‌ها ضربه زده است و مردم این کشور هزینه‌های خود را در دسامبر کاهش دادند.

قیمت مواد غذایی در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل 44 درصد افزایش یافت، در حالی که هزینه قبوض انرژی خانوارها پس از کاهش یارانه های قبض آب و برق توسط دولت در سال 2022، 52.4 درصد شاهد افزایش بود.

این گزارش حاکی است که قیمت سوخت پس از آنکه کمبود عرضه بوداپست را مجبور به برداشتن سقف قیمت سالانه کرد، شاهد افزایش 35.9 درصدی بود.

قیمت کالاهای بادوام مصرفی نیز در این کشور 13.5 درصد و هزینه خدمات 11.3 درصد افزایش یافت.

ارسال نظر

تازه ها