کد خبر 146426

چین بزرگ‌ترین واردکننده مواد غذایی روسیه شد

وزارت کشاورزی روسیه اعلام کرد که چین در واردات مواد غذایی روسیه از اتحادیه اروپا پیشی گرفت و در جایگاه نخست نشست.

چین بزرگ‌ترین واردکننده مواد غذایی روسیه شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، آمار‌های وزارت کشاورزی روسیه نشان داد، صادرات محصولات کشاورزی این کشور به چین در سال گذشته میلادی ۳۶ درصد افزایش یافته و همچنان رو افزایش است.

بر اساس این آمار، چین جایگاه بزرگترین خریدار محصولات کشاورزی و محصولات غذایی روسیه را که در سال ۲۰۲۱ از دست داده بود، دوباره به دست آورده است.

دو سال پیش، اتحادیه اروپا به نخستین واردکننده محصولات کشاورزی روسیه تبدیل شده بود.

چین همچنان بزرگترین واردکننده روغن کلزا، گوشت طیور، گوشت گاو، سویا، جو دوسر و بذر کتان مانده است. پکن همچنین بزرگترین خریدار عسل و روغن بذر کتان روسیه بوده است.

آمار‌های اولیه گمرک روسیه نشان داد، صادرات روغن کلزا روسیه به چین در سال گذشته دو برابر شده است. چین تقریبا ۷۰ درصد صادرات روغن کلزا روسیه را به خود اختصاص داده است.

محموله‌های ماهی و غذا‌های دریایی نیز به میزان چشم گیری افزایش یافته است و حجم آن از ۵۰۰ هزار تن بیشتر شده است.

بر اساس این آمار، تقریبا ۱۴۰ هزار تن گوشت طیور در سال گذشته به چین تحویل داده شده که ۱۱ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۱ است.

بنا بر اعلام وزارت کشاورزی روسیه، چین رتبه نخست خرید گوشت طیور روسیه را به خود اختصاص داده است و حدود ۴۰ درصد حجم صادرات گوشت طیور روسیه در سال گذشته برای چین بوده است.

روسیه پتانسیل صادرات بیشتر عرضه مواد غذایی به چین را دارد؛ ماهی و غذا‌های دریایی، غلات، فرآورده‌های گوشتی و روغن‌های گیاهی، محصولاتی هستند که امید بیشتری به صادرات آن‌ها وجود دارد.

ارسال نظر

تازه ها