کد خبر 144885

افزایش شدید قیمت عمده‌فروشی در ژاپن

قیمت‌های عمده‌فروشی در ژاپن بیشتر از حد انتظار در ماه دسامبر نسبت‌به سال گذشته افزایش داشته و احتمالا بانک مرکزی این کشور را مجبور به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک می‌کند.

افزایش شدید قیمت عمده‌فروشی در ژاپن

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت‌های عمده‌فروشی در ژاپن بیشتر از حد انتظار در ماه دسامبر نسبت‌به سال گذشته افزایش داشته و احتمالا بانک مرکزی این کشور را مجبور به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک می‌کند.

 اطلاعات بانک مرکزی ژاپن نشان می‌دهد افزایش 10.2 درصدی شاخص قیمت کالاهای شرکتی از متوسط پیش‌بینی بازار یعنی 9.5 درصد بالاتر رفته است. این شاخص قیمتی را نشان می‌دهد که شرکت‌ها برای کالاها و خدمات خود جهت فروش به یکدیگر در نظر می‌گیرند.

 با وجود کاهش قیمت جهانی کالاها، شرکت‌ها همچنان افزایش هزینه مواد خام اولیه مانند قطعات خودرو و تجهیزات برقی در گذشته را به مصرف‌کنندگان منتقل می‌کنند.

 شاخص قیمت واردات براساس ین 22.8 درصد در ماه دسامبر نسبت‌به سال قبل‌از آن افزایش داشته است. این رقم در ماه نوامبر برابر با 28 درصد بود. به‌نظر می‌رسد افزایش اخیر ارزش ین به پایین آوردن هزینه واردات سوخت و مواد خام اولیه کمک کرده‌است.

 قیمت عمده‌فروشی در ژاپن در کل سال 2022 به‌طور متوسط 9.7 درصد نسبت‌به سال قبل‌از آن افزایش یافته و به بالاترین رقم از 1981 رسیده است. این رقم در 2022 برابر با 4.6 درصد بود.

 پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی ژاپن بزودی محرک‌های مالی عظیم خود را کنار بگذارد و نرخ بهره را افزایش دهد.

 تخمین زده می‌شود شاخص قیمت مصرف‌کننده در ژاپن 4 درصد در ماه دسامبر افزایش یافته باشد، یعنی دو برابر بیشتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی و بالاترین رقم طی 41 سال گذشته.

ارسال نظر

تازه ها