کد خبر 144578

فایننشال تایمز: اقتصاد منطقه یورو کوچک می‌شود

نشریه فایننشال تایمز به نقل از اقتصاددانان در گزارشی هشدار داد که انتظار می‌رود بحران انرژی در سال جدید میلادی باعث رکود بیشتر در منطقه یورو شود.

فایننشال تایمز: اقتصاد منطقه یورو کوچک می‌شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، نشریه فایننشال تایمز به نقل از اقتصاددانان در گزارشی هشدار داد که انتظار می‌رود بحران انرژی در سال جدید میلادی باعث رکود بیشتر در منطقه یورو شود.

به گفته این نشریه، قیمت ها در این منطقه به طور متوسط بیش از 6 درصد افزایش خواهد یافت و نرخ بیکاری از 6.5 درصد فعلی به 7.1 درصد تا پایان سال 2023 افزایش می یابد.

بر اساس این گزارش، تورم بالا و کمبود انرژی منجر به کاهش بیشتر در تولید و بدتر شدن وضعیت بازار کار خواهد شد. در نتیجه، تا پایان امسال، اقتصاد منطقه یورو 0.01 درصد کوچک خواهد شد.

کیارا زانگارلی، اقتصاددان بانک مورگان استنلی، در این باره می‌گوید: بازارهای گاز در اروپا همچنان یک خطر کلیدی محسوب می‌شوند. اختلال‌های بیشتر در عرضه یا یک زمستان بسیار سرد، می‌تواند منجر به تنش و افزایش دوباره قیمت‌ها شود و دور دیگری از انطباق (با شرایط) و تخریب تقاضا را به همراه داشته باشد.

در این گزارش آمده است که بحران انرژی در اتحادیه اروپا در تابستان زمانی که تحریم‌ها و "عقب‌نشینی‌های فنی" اولین وقفه در عرضه گاز از سمت روسیه را به همراه داشت، بدتر شد.

در حالی که به گفته اکثر اقتصاددانان، اروپا بدترین بحران انرژی را در سال جاری میلادی پشت سر گذاشته است، بسیاری نگران هستند که پیشنهاد سهمیه بندی انرژی در فصل سرمای آینده بازگردد، به خصوص اگر ماه های آینده سرد باشد و باعث افزایش مصرف ذخایر گاز شود.

سیلوین برویر از موسسسه رتبه بندی اس‌اندپی گلوبال S&P Global Ratings گفت: احتمالاً از خطر جیره بندی گاز در طول زمستان امسال اجتناب شده است، اما مشکل تأمین انرژی برای زمستان آینده هنوز باقی است.

کارستن برزسکی، کارشناس دیگر از بانک ING، گفت: زمستان آینده حتی چالش‌برانگیزتر خواهد بود، زیرا پر کردن مجدد تأسیسات ذخیره‌سازی گاز اروپا بدون واردات از روسیه و حتی با وجود گاز بیشتر از نروژ، ایالات متحده و خاورمیانه برای کشورهای اتحادیه اروپا دشوارتر خواهد بود.

اقتصاددانان همچنین نگران نتیجه اقدامات بعدی بانک مرکزی اروپا برای مهار تورم هستند. مارچلو مسوری، استاد اقتصاد در دانشگاه LUISS در رم، هشدار داد که افزایش بیشتر نرخ بهره می تواند "به رکود شدید در منطقه یورو منجر شود."

ارسال نظر

تازه ها