کد خبر 144122

پیش‌بینی کاهش ۱ میلیون بشکه‌ای تولید نفت روسیه در ۲۰۲۳

تحلیلگران شرکت خدمات مالی و بانک‌داری یوبی‌اس پیش‌بینی می‌کنند آغاز ممنوعیت واردات محصولات نفتی روسیه توسط اتحادیه اروپا از پنجم فوریه باعث 1 میلیون بشکه در روز کاهش تولید نفت این کشور در سال جدید میلادی شود.

پیش‌بینی کاهش ۱ میلیون بشکه‌ای تولید نفت روسیه در ۲۰۲۳

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تحلیلگران انتظار دارند ممنوعیت واردات نفت خام و محصولات نفتی روسیه توسط اتحادیه اروپا که از پنجم فوریه آغاز می‌شود، تولید نفت این کشور را حداقل ۱ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۳ پایین بیاورد

 این تحلیلگران می‌گویند:«ما انتظار داریم ممنوعیت واردات نفت خام و محصولات نفتی روسیه که از پنجم فوریه آغاز می‌شود، تولید نفت این کشور را حداقل 1 میلیون بشکه در روز در 2023 پایین بیاورد و روسیه برای پیدا کردن بازارهای جایگزین با مشکل مواجه شود».

 درحالی‌که روسیه مسیر صادرات نفت خود را به آسیا تغییر داده، اما تاجران روزبه‌روز با مشکلات بیشتری برای پیدا کردن نفت‌کش‌های بیمه شده جهت حمل نفت تحریم شده‌ این کشور مواجه می‌شوند. مسکو از اولین هفته‌ ماه دسامبر حدود 90 درصد از نفت خود را به آسیا فرستاده است.

 اول هانسن، تحلیلگر ساکسو بانک هم عقیده دارد عرضه نفت در بازارهای جهانی در صورت افزایش تقاضا در چین محدودتر می‌شود و قیمت آن را به اوج 100 دلار در هر بشکه می‌رساند.

 هانسن گفت:« پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت خام برنت به محدوده 90 تا 100 دلار در هر بشکه بازگردد. همه‌چیز بستگی به شدت رکود اقتصادی پیش رو دارد».

 روسیه سومین صنعت پالایشگاهی بزرگ دنیا را در اختیار دارد و ممنوعیت واردات محصولات نفتی این کشور توسط اتحادیه اروپا تأثیر قابل‌توجهی بر این صنعت خواهد گذاشت.

 پالایشگاه‌های روسیه همین حالا به‌خاطر سربازگیری پوتین برای جنگ اوکراین با کمبود نیروی کار مواجه هستند. تحلیلگران انرژی اینتلیجنس پیش‌بینی می‌کنند حاشیه سوددهی پالایشگاه‌های روسیه در سال جاری میلادی کاهش یابد چون مجبورند هزینه بیشتری به نفتکش‌ها برای صادرات خود بپردازند. تخمین زده می‌شود تولید پالایشگاهی روسیه در 2023، 600 هزار بشکه در روز نسبت‌به سال گذشته کاهش یابد.

ارسال نظر

تازه ها