کد خبر 143471

بلژیک برخی از دارایی‌های مسدود شده روسیه را آزاد کرد

وزارت دارایی بلژیک با اعطای مجوز عمومی به مؤسسه سپرده گذاری ملی تسویه حساب روسیه (NSD) اجازه آزادسازی "برخی وجوه و منابع اقتصادی مسدود شده" متعلق به سرمایه گذاران روسی را صادر کرد.

بلژیک برخی از دارایی‌های مسدود شده روسیه را آزاد کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت دارایی بلژیک روز پنجشنبه با اعطای مجوز عمومی به مؤسسه سپرده گذاری ملی تسویه حساب روسیه (NSD) اجازه آزادسازی "برخی وجوه و منابع اقتصادی مسدود شده" متعلق به سرمایه گذاران روسی را صادر کرد.

دارایی های مورد بحث به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این مؤسسه در اوایل سال جاری مسدود شده بود.

بر اساس بیانیه ای که در وب سایت وزارت دارایی بلژیک منتشر شده است، شرکت تسویه حساب بلژیک موسوم به یوروکلیر Euroclear قرار است این وجوه را در اختیار مؤسسه NSD قرار دهد، اما این اتفاق تنها در صورتی رخ می‌دهد که دارایی‌ها متعلق به افرادی نباشند که مشمول تحریم های اتحادیه اروپا هستند.

بر اساس این گزارش، شرکت یوروکلیر تا 7 ژانویه فرصت دارد تا از این دارایی ها خلاص شود.

به گفته این شرکت، سیستم یوروکلیر تا پایان سپتامبر حدود 119.9 میلیارد یورو (127.3 میلیارد دلار) از پرداختهای بلوکه شده برای سرمایه گذاران روسی را در اختیار داشت.

پیش از این در هفته جاری میلادی، مؤسسه سپرده گذاری ملی تسویه حساب روسیه مجوز مشابهی را از وزارت دارایی لوکزامبورگ دریافت کرد. این کشور محل استقرار یکی دیگر از سپرده‌گذاری‌های بزرگ بین‌المللی موسوم به کلیر استریم Clearstream است.

یوروکلیر و کلیراستریم تراکنش‌های مؤسسه سپرده گذاری ملی تسویه حساب روسیه را در 28 فوریه متوقف کردند و در تاریخ 3 ژوئن، حساب‌های این مؤسسه را پس از گنجانده شدن نام آن در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا مسدود کردند.

در ماه سپتامبر، مؤسسه سپرده گذاری روسیه برای رفع انسداد دارایی‌ها از وزارتخانه های دارایی بلژیک و لوکزامبورگ درخواست مجوز عمومی کرد.

بر اساس قانون شفاف‌سازی کمیسیون اروپا از 6 اکتبر، تک‌تک کشورهای عضو اتحادیه اروپا علی‌رغم تحریم‌ها، این حق را برای خود محفوظ دارند که برای تراکنش‌های لازم برای بستن قراردادها و توافق‌هایی با سرمایه‌گذاران روسی که مربوط به زمان قبل از اضافه شدن NSD به فهرست تحریم‌ها بوده است، مجوز صادر کنند./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها