کد خبر 143456

پیش‌بینی رئیس جمهور آمریکا از وضعیت اقتصادی در سال 2023

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه فراز و نشیب های بیشتری را برای اقتصاد کشورش در سال جدید میلادی (۲۰۲۳) پیش بینی کرد.

پیش‌بینی رئیس جمهور آمریکا از وضعیت اقتصادی در سال 2023

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز جمعه به وقت محلی در خصوص گزارش بانک مرکزی آمریکا مبنی بر کاهش رشد تورم در آمریکا ادعا کرد: گزارش امروز نشان می دهد که درآمدها افزایش یافته و تورم در حال کاهش است و از سوی دیگر بازار کار آمریکا همچنان قوی است.

رئیس جمهور آمریکا در عین حال گفت: در سال آینده فراز و نشیب های بیشتری وجود خواهد داشت.

بایدن ادعا کرد: اما ما در ایجاد یک اقتصاد قوی در حال پیشرفت هستیم و من به سال پیش رو خوشبین هستم.

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه آمریکا کریسمس را با کاهش قیمت بنزین جشن خواهد گرفت، ادعا کرد قیمت مواد غذایی کمترین رشد خود را در یک سال گذشته نشان می دهد.

وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد که شاخص تورم ترجیحی بانک مرکزی که به معنی شاخص هزینه های شخصی مصرفی است در طول سال منتهی به ماه نوامبر ۵.۵ درصد رشد کرد که اندکی از نرخ پیشین ۶ درصدی کمتر است.

این در حالی است که قیمت ها در خرده‌فروشی‌ها همچنان بالاست. قیمت مواد غذایی در این کشور در ماه نوامبر امسال ۱۲ درصد بیشتر از نوامبر سال پیش است.

تخم‌مرغ طی یک سال گذشته ۴۹.۱ درصد گران شده و قیمت میوه و سبزیجات کنسروی افزایش ۱۸.۴ درصدی داشته است. نان و غلات ۱۶.۴ درصد و شیر ۱۴.۷ درصد گران شده است.

با گرانی کالاهای خرده‌فروشی به ویژه مواد غذایی، کسب و کار فروشگاه‌هایی که کالاهای خود را با تخفیف می‌فروشند، رونق بیشتری پیدا کرده است.

افزایش تحریم‌ها علیه روسیه از یک سو و ارسال ده‌ها میلیارد دلار کمک مالی و جنگ افزار نظامی به اوکراین از سویی دیگر، نه تنها تامین کننده راهبرد غرب در حمایت از کی‌یف نبوده که حتی به تشدید تورم و رکود اقتصادی در آمریکا و اروپا دامن زده و اعتراض‌های داخلی را به همراه داشته است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها